Hledá se Žena, mladá slečna!

recenze

Žena v kleci (2012) 4 z 5 / jakear
Žena v kleci

Píše se rok 2002 a Merete Lyngaardová, mladá politička, beze stopy zmizí. Případ je odložen pro nedostatek indicií a Merete je považována za mrtvou. O bezmála pět let později se případu ujme Carl Mørck, který je v čele nově vzniklého oddělení Q zabývajícím se odloženými případy, které vyvolali mediální spoušť. Může být Merete ještě stále naživu? A podaří se ji Carlovi najít?

Žena v kleci je mou třetí návštěvou severských zemí a mohu říct, že po Chlapci v kufru a Instinktu dravce jsem čekal kvalitní krimi, které mi vyrazí dech. A dostalo se mi něco mnohem většího.

Adler-Olsen postupně odkrývá stopy, které vedou až ke konečnému rozuzlení případu. Celý příběh Carla a Merete mi zaručil několik probděných nocí, jelikož každá kapitola končila cliffhangerem. Nedá se říct, že bych toho zrovna litoval, stálo to sakramentsky za to! Zápletka je promyšlená do všech detailů a stopy, které spolu zpvu nijak nesouvisejí, se postupně splétají a tím je budováno větší a větší napětí.

Po padesáti stranách jsem měl jasno, že jsem v tom až po uši. Celý týden jsem sotva stíhal přijít včas na autobus, a aby toho nebylo málo, musel jsem se dlouho přesvědčovat, že brát si knížku na brigádu není ten nejlepší nápad.

O vtipné situace se postará Carlův muslimský asistent Asad, který nezná evropskou kulturu a čas od času je zmaten jevy, o nichž se v Sýrii lidem nemůže ani zdát.

Zkrátka román opravdu stojí za to. Pokud máte chuť na strhující a napínavý příběh, který vám nedovolí knihu takřka odložit, pak je tahle dozajista to pravé ořechové, co vám mohu nabídnout.