Historická detektivka, která vás zajisté zaujme

recenze

Katův odkaz (2023) 5 z 5 / Thomasso23
Katův odkaz

Katovské řemeslo bylo vždy povoláním, na které bylo pohlíženo s pohrdáním. Ne jinak je to i v tomto příběhu, zatím posledním pokračováním série Letopisy královské komory od Vlastimila Vondrušky. Již při výběru této knihy jsem věděl, že to bude knižní jednohubka, která slibuje kvalitní vyprávění s velmi promyšleným příběhem. V příběhu opět jsou hlavními postavami Jiří Adam z Dobronína, královský písař a jeho pomocník bakalář Petr. Příběh se dá číst i jako samostatný příběh bez znalosti předešlých dílů. Ovšem pokud chce čtenář proniknout hlouběji do psychologie postav, tak je dobré se přesunout na začátek, tedy k prvnímu dílu.
Příběh začíná vyšetřováním finančních nesrovnalostí v městě Berouně. Než ale stihne Jiří Adam z Dobronína s bakalářem Petrem odjet z Prahy, jsou požádání pražskou měšťankou o prošetření jedné záhady v Berouně. A tady začíná zajímavý příběh, které má mnoho otazníků. Na radnici nejsou na kontrolu připraveni a proto není možné žádné důkazy skrýt. Nesrovnalosti jsou záhy zjištěny u odvodu daně. Ovšem během kontroly jsou bakalářem Petrem zjištěny zvláštní skutečnosti, jenž s největší pravděpodobností souvisí s případem berounského kata a jeho manželky, která zmizela za neobjasněných skutečností. Že se jedná o případ, ve kterém je zapleteno více osob, je jasné hned na začátku. Pokud znáte autorovy další díla, pak mi dáte jistě za pravdu, že originální rukopis a vyprávění vás přenese přesně na místo, ve kterém žijete příběh přímo s postavami. Výběrem knihy v žádném případě neuděláte chybu.