Gravitation 1 / Přitažlivost 1

recenze

Přitažlivost 1 (2009) 4 z 5 / -Endy-
Přitažlivost 1

Přitažlivost nepatří k tvorbě, po které by čtenáři sáhli náhodou v prostém zájmu přečíst si „prostě nějakou“ mangu. A pokud takto učiní, mohou být, a to i v dnešní liberální společnosti, poněkud zaskočeni jejím obsahem. Jedná se totiž o romantickou komedii typu shonen-ai (milostný vztah mezi dvěma chlapci/muži).
Přitažlivost patří ke klasice tohoto žánru. První díl spatřil světlo světa už v roce 1996 a celá série čítá 12 dílů. Je to akční slaďák, takže očekávejte:
- lásku na první pohled
- pochybné konfrontace s klišoidními dialogy
- spousty překážek stěžujících koexistenci s milovanou osobou
- situace typu „to-je-ale-náhodička!“

Příběh rozhodně nevyniká originalitou zápletky, a pokud byste ústřední homosexuální pár nahradili mladou heterosexuální dvojicí, zápletku by to v podstatě nijak neovlivnilo. Stále by se jednalo o trampoty povahově i zásadově neslučitelných lidí na cestě k lásce a realizaci svých snů. ALE! – protože se jedná o romanci mezi dvěma kluky, čtení je hned o něco zajímavější :) .

Hlavním hrdinou je středoškolák Šuiči Šindou, jehož snem je stát se rockovou hvězdou. Chybí mu však zkušenosti, průbojnost a tak trochu i talent k tvorbě vlastní hudby. To poslední by, dle slov jeho nejlepšího kamaráda Hira, mohla napravit správná inspirace v podobě nějaké přítelkyně.
Jednou večer však Šuiči potká v parku tajemného muže, který si říká Eiri Yuki. Úplnou náhodou si přečte Šuičiho text k písni, ale nemá pro něj nic než kritiku a pohrdání. A v tu ránu jdou všechny dívky stranou. Šuičiho posedne stejnou měrou naléhavá potřeba Yukiho znovu vidět a zároveň mu dokázat, že on i jeho psaní za něco stojí.

18letý Šuiči i o něco starší Yuki jsou pastvou pro oko a z jejich interakce čiší živočišná chemie, a to přesto (nebo právě proto?), že se vůbec neznají. Pro čtenáře i Šuičiho je patrně velmi znepokojivé, jak silným dojmem působí Yukiho samotná existence; jak moc chlapci záleží na někom, o kom nic neví…a jak moc bude záležet na tom, co se o něm postupem času dozví.

Celý komiks působí „vymazleným“ dojmem. I přestože kresba velmi často postrádá propracované (nebo jakékoliv) pozadí v jednotlivých panelech, postavy samy o sobě jsou dostatečně vizuálně působivé. Docela jasně jsou nastíněny charaktery (nejen) hlavních hrdinů a je zřejmé, kam asi budou směřovat. Romantická zápletka je navíc doplněna vtipnými prvky, např. v podobě zkarikovaných kreseb postav (ve chvílích emočně vypjatějších situací) či drobných (nejčastěji sarkastických) poznámek umístěných mimo bubliny. Autorka si také evidentně ráda vylévá srdce, komiks je tedy doplněn o vysvětlivky, jak vznikaly jednotlivé kapitoly či postavy. Je to docela roztomilé, ale pokud vás to ruší v ději, prostě to přeskočte – nepřijdete o žádné vitálně důležité informace.

Co dodat na závěr?
Ano, tento komiks má mnoho společného s klišoidními stereotypy červené knihovny a vy zhruba tušíte, jak bude příběh pokračovat, ale stejně – dostat se tam společně se stěžejním shonen duem je prostě něco jiného.

Kattie
30.09.2016

Zrovna jsme viděli díl South Parku, kde asijské dívky na škole fantazírovaly o vztahu dvou nehomosexuálních kluků (Craiga a Tweeka), a kreslily jejich zamilované portréty. Proto jsme si s manželem hledali, co je to to Yaoi. Zajímalo by mě ( a nemyslím to ve zlém), co se na tom holkám tak líbí. Manžel to přirovnal k tomu, když si chlapi představují dvě ženské :), ale jak píšeš - stejně tak by příběh mohl být o heterosexuálním páru, takhle je to akorát pro někoho zajímavější... nevím, myslím, že v Evropě jsou dívky spíše romantičky a berou to prostě jako romantický příběh, ale v asijských zemích už v tom vidí erotiku..zajímalo by mě, jak by vypadala recenze tam :)