Dýchání pod vodou

recenze

Dýchání pod vodou (2013) 3 z 5 / Waver
Dýchání pod vodou

Nick je opravdovým příkladem kluka, který žije život nejlepším možným způsobem. Pochází z bohaté rodiny, do školy jezdí drahým autem, baví se s lidmi, kteří jsou oblíbení - a on sám je oblíbeným. Je jako jeden z největších frajerů, holky po něm pokukují a on by si mohl vybírat, protože ho lidé považují za skutečného frajera. Krom toho není vůbec hloupý a neúspěchy se mu vyhýbají. Nick je zkrátka úspěšný, pohledný, oblíbený, bohatý - sen téměř každé dívky ve škole. Ale pak potká Caitlin. Dívku, která nikdy nebyla oblíbená - byla to jen baculka, které si lidé buď nevšímali, nebo si z ní jen dělali legraci. Jenže se nedávno vrátila z odtučňovacího tábora, zhubla a stala se z ní opravdu krásná dívka, do které se Nick okamžitě a bezhlavě zamiluje. Nick Caitlin opravdu miluje, každá chvíle, kterou s ní stráví je mu drahá a Caitlin jeho city vřele opětuje. Je tu ale háček. Nic není tak dokonalé, jak to vypadá. Nickův otec je obyčejným hrubiánem, který Nicka dost často bije. To na Nickovi zanechává jistou temnou stopu, která se pomaličku začíná promítat do jeho vztahu s Caitlin, která o ničem do jisté doby netuší. Nick nejdřív Caitlin donutí opustit staré přátele, později ji začně dost kontrolovat, a to všechno se vyhrotí ve chvíli, kdy ji uhodí. Tím se všechno změní.

Teď Nick stojí před soudem, kam ho Caitlin a její matka dohnaly za to, co provedl. Přišel o všechny své přátele, má zničený život - lidé se na něj dívají skrz prsty, všichni jsou na straně Caitlin. A on už Caitlin nebude moct kontaktovat, nebude s ní moct mluvit, nebude se moct ani přiblížit ve škole - a to jen kvůli hloupému zákazu styku, který si Caitlin vybojovala. Ale proč? Byl to přeci ideální vztah a on ji miluje, stejně jako ona jeho. Nick se nehodlá Caitlin jen tak vzdát. A to i přes to, že ho soudkyně rozsudkem donutí docházet do skupiny pro lidi, kteří mají problémy ovládat vztek a projevovalo se u nich domácí násilí. A také si musí vést deník. Deník, kam má zapisovat všechno, co se stalo od té doby, co Caitlin poznal. Nickův svět se od samých základů změnil. Jediná věc se ale nezměnila - jeho láska ke Caitlin a odhodlání ji získat zpět.

Vzhledem k tomu, že jsem nejdříve četla Hvězdu - která na Dýchání pod vodou volně navazuje, tak jsem věděla o co jde a předem jsem už znala postavy, které v celé knize vystupují. Bylo pro mě ale veliké překvapení, když jsem blíže poznala Nicka, jeho charakter mě opravdu překvapil. V Hvězdě je ústřední hrdinkou Caitlin, kdežto v Dýchání pod vodou Nick, takže máme skvělou možnost prohlédnout si obě strany - a Nick není takový, jak jsem si myslela. Je to zvláštní člověk, nemůžu říct, že jsem si ho nějak oblíbila - ale nějak mi přirostl k srdci. Takovým svým zvláštním způsobem. Na jednu stranu jsem ho neměla ráda, ale na druhou stranu jsem s ním soucítila. Chápala jsem ho. I přes to, co udělal.

Caitlin mi v téhle knize chvílemi připadala jako mrcha - promiňte, ale nemohu si pomoct - alespoň na mě tedy chvílemi dělala takový dojem. A to soudím dle jejího způsobu vystupování - ale když se na to podívám z druhé strany, tak to pro ni muselo být šíleně těžké. V Hvězdě jsem si ji moc oblíbila, je to neuvěřitelně sympatická postava, kterou si člověk snadno zamiluje, ale tady byla jiná. Je tu vidět změna oproti Hvězdě, Caitlin prošla opravu vývojem - a Nick také. Oba se v průběhu obou knih změnili, to je dobře, že je znát vývoj postav. Alex Flinn má opravdu talent.

Dýchání pod vodou je pěkná kniha, kterou bych doporučila číst komukoliv, kdo si chce odpočinout od různých fantasy, scifi, dystopií nebo hororů. Je to takové oddechové a místy velice vhodné k zamyšlení, protože vezmeme-li na váhu samotný námět, tak je to opravdu vhodné téma pro zamyšlení. Celá kniha je pěkně napsaná, děj je i přes to, že se díky Nickovým zápisům v deníku vracíme do minulosti, přehledný a plynulý - takže celkem nemám co vytknout za chybu. Zároveň ale musím podotknout, že je oproti Hvězdě, která na ni volně navazuje celkem slabší, ale... kniha je to pěkná, jak jsem psala. Taková klidnější, po které určitě sáhněte, pokud máte tenhle žánr rádi.