Dívka v ledu - Robert Bryndza

recenze

Dívka v ledu (2016) 5 z 5 / mmmisulka.r
Dívka v ledu

Jednou ji někdo najde a konečně ji uvidí, takovou jaká skutečně je.

Dívka v ledu,
dcera jedné vlivné rodiny...
peníze ale nezmůžou všechno...

...Recenze...
Nevím jak pro vás, ale pro mě bylo jméno Robert Bryndza velkou neznámou. Nikdy dříve jsem o něm neslyšela. Ale to se podle mého teď rychle změní. V listopadu na český trh vplula tato modrá nádhera, která už učarovala nejednomu čtenáři. Víte, musím se přiznat, byla jsem hodně obezřetná. Však to znáte, placky bestseller, různá ocenění a pak? Pak je člověk akorát zklamán. Ale i přes můj počáteční strach jsem knize neodolala, protože se ke mě valila ze všech stran vlna pozitivní kritiky. I moje recenze nebude výjimkou.

Ocitáme se v hlavním městě Anglie, přesněji v jižní části Londýna, kde je nalezena mrtvola mladé dívky. Její totožnost vyjde najevo záhy, protože před pár dny se začala pohřešovat dcera jedné vlivné anglické rodiny.

Andrea Douglasová-Brownová by si měla úžívat života, mládí a svého svěřeneckého fondu. Bohužel její život byl předčasně ukončen neznámým pachatelem. A to dost brutálním způsobem. Nenávist byla v tomto případě na první pohled patrná.

Vliv rodiny Douglasových- Brownových nezná hranic. Peníze mají moc a oni jsou za ochranu svého soukromí schopni zaplatit více než je zdrávo. V jejich rodinném postavení ovšem k mnoha věcem nepotřebují ani peníze, stačí zatahat za ty správné nitky a všichni kmitají, tak jak oni chtějí. Neuvědomují si ovšem, že tím značně narušují vyšetřování smrti jejich vlastní dcery.

K případu je povolána po delší rekonvalescenci detektiv šéfinspektor Erika Fosterová. Chytrá a velmi vnímavá policistka, která ovšem po poslední nevydařené akci ztratila mnohem víc, než jen trošku krve. Je tedy poznamenána jistou smutnou minulostí. (Na toto jsme už z mnoha předchozích detektivek u vyšetřovatelů zvyklí, tudíž žádné překvapení.) Je nutné ale podotknout, že nejde o výtku z mé strany, nijak mě to neotrávilo, ba naopak. Bylo velmi zajímavé dostávat se na kloub i Eričinu tajemství a pozorovat ji při opětovném stoupání vzhůru. Práce je totiž jejím posláním.

Rodina zavražděné ovšem Erice nijak zvlášť nepomáhá a spíše jí hází klacky pod nohy. Erika se ovšem nevzdá a i přes mnoho nepříjemností s nadřízenými se nenechává odradit. Stejně by ji to ani nebylo dopřáno, protože naše Dívka v ledu není první ani poslední mrtvolou... a vrah už se nebezpečně přibližuje i k samotné Erice...

...Můj dojem...
Moje první vyjádření ke knize bezprostředně po přečtení bylo takové: Nejde o nejlepší detektivní příběh, ale rozhodně jde o nejlépe napsaný!

Nebylo možné se od knihy odtrhnout a to jen díky znamenitému spisovatelskému výkonu. Ale pozor, nemyslím tím nijak složité větné vazby, či poetiku textu. Ten byl naopak jednoduchý a stroze výstižný. Člověk se nemusel nikdy moc zamýšlet a prostě jen hltal slovo od slova.

Možná to není ta nejvíc geniální zápletka a příběh, ale rozhodně velmi dobře funguje a já se marně snažím přijít na to čím to je. Bryndza si umí získat svého čtenáře velmi rychle a rozhodně se jeho jméno bude mezi českými čtenáři ještě hodně dlouho otřásat.

Už teď budu netrpělivě očekávat jakoukoli informaci o vydání dalšího pokračování. A určitě nebudu jediná. Dívka v ledu patří jednoznačně mezi nejlepší knihy loňského roku!

Hodnocení: 95%
www.kniznidenicek.blogspot.cz