Další fanoušek knih, nebo divný nespolečenský patron?

recenze

Fangirl (2015) 3 z 5 / ilosek
Fangirl

Fangirl napsala světoznámá a mladistvými velmi oblíbená autorka Rainbow Rowell, která před nedávnem vydala Eleanor a Park. Knihu hodně populární a všemi vyzdvihovanou až do nebes, kterou negativně zhodnotilo jen pár jedinců včetně mě. Proto všichni příznivci i nepříznivci byli zvědaví, jak její druhé dílo zapůsobí na naše čtenáře.

Nerozlučná dvojčata Cath a Wren nastupují na vysokou školu a je to poprvé, kdy musí každá bojovat sama za sebe. Wren s tím nemá nejmenší potíže a hned se sžije s prostředím vysokoškoláků, ale Cath je jiná. Nemá ráda cizí lidí a nejraději by zůstala doma. Bludiště školních budov ji děsí a jejím jediným bezpečným útočištěm je internet, kam umisťuje svoje povídky. Musí se ale postavit svému strachu a přežít salvu lidí na přání svého otce, pro kterého by udělala cokoliv.

„Ty musíš být Cather,“ řekl kluk a se širokým úsměvem jí podal ruku.
„Cath,“ opravila ho a ucítila, jak se jí v panice houpe žaludek. Jeho ruku nepřijala.

Hlavním lákadlem čtenářů je téma blízké našemu srdci. Fangirl. Všichni známu tu neúprosnou posedlost knihami, postavami, nebo samotnými autory. S nervy na dranc čekáme na další díl naší oblíbené série, nebo na další dílo z ruky našeho oblíbeného autora. Stejně tak to zažívá i naše hlavní hrdinka, která k tomu všemu píše fanfikce na svoji nejoblíbenější sérii, která má co nevidět skončit.

V knize se taky můžete těšit na romantickou zápletku, která se objeví už na prvních stránkách, plno zklamání, strachu o rodinu a své přátele a hlavním hrdinku, která je jednoduše divná. Předpokládala jsem, že si Cath rychle oblíbím, když nás pojí stejná vášeň, ale nemohla jsem se mýlit víc. Cath je jedinou, ale zato největší chybou na kráse příběhu. Pokud si autorka představuje každého věrného fanouška a blogera tahle, tak to nám pomáhej bůh. Cath je nespolečenská, nerada se baví s lidmi, dokonce se jich bojí, vynechává kvůli tomu večeře, je závislá na své sestře dvojčeti, neumí se bavit,… moha bych pokračovat ještě hodně dlouho. Důležité ale je, že mi celou dobu lezla na nervy tím svým ustrašeným chováním.

„Mám vypsanou ruku,“ odvětila.
„Hodně píšeš?“
„Jo.“ Chvilku zvažovala, že mu poví pravdu. O Simonovi a Bazovi. O kapitole denně a pětatřiceti tisících návštěv…

Naopak velkou předností je čtivost. Na to, jaká je to bichlička se čte příběh jedna báseň a ani si to neuvědomíte a budete omámeně koukat na poslední odstavec a přát si o pár stránek víc. Dalším plusem jakou vsuvky v podobě úryvků z Cathininy oblíbené série, nebo její vlastní fanfikce, které jsem zbožňovala.

Ohodnotit knihu je těžké. Je znát, že autorka umí se slovy zacházet a má rozsáhlou slovní zásobu. Dokázala skvěle popsat prostřední vysoké školy, realisticky vykreslit ostatní postavy, napnout čtenáře a vymyslet pár originálních zvratů. Ale hlavní hrdinka se jí vůbec, ale vůbec nepovedla. Je možné, že některým se bude zamlouvat víc, ale mě neskutečně vytáčela a po celou dobu jsem měla radši její divoké a střelené dvojče, které se umí odvázat. Byla mi víc podobná než Cath. A i přes pár nečekaných situací, bylo jasné, do jakého bodu se příběh nakonec dostane. Nemůžu dát knize kladné ani záporné hodnocení, je to jednoduše lepší průměr.