Císařovy čepele jsou naostřené k boji

recenze

Císařovy čepele (2016) 5 z 5 / Aires
Císařovy čepele

Císař byl úkladně zavražděn. V srdci Annurské říše bují spiknutí s cílem vyhladit celý císařský rod a dávní nepřátelé lidstva jsou zpět. Naštěstí Císařovy čepele jsou naostřené, připravené k boji.

Kaden, Valyn a Adare. Tři potomci císaře.
Dědic trůnu, elitní voják a ministryně zběhlá v politice. Císařovy čepele. Každý z nich čelí jiným nebezpečím. Všichni ale musí bojovat o svůj život, odhalit spiknutí a identitu svých nepřátel.

Následník trůnu Kaden žije v odlehlém klášteře. Učí se umění vyprázdnit a očistit svou mysl. Netuší k čemu mu spirituální dovednosti budou, ale tvrdý výcvik přinese své ovoce, když zjistí, že dávná krutá rasa cestriim není jen babskou povídačkou, jako se doposud zdálo.

Jeho bratr Valyn je naproti tomu vyškolený v umění boje. Od útlého věku podstupuje výcvik, aby se stal kettralem, elitní vojákem, který létá na obřích ptácích. Od ukončení výcviku a přidělení vlastní letky ho dělí již jen pár týdnů. Dost dlouhá doba na to, aby se při tvrdém tréninku kettrala stala nějaká tragédie. Valyna postihne pár podivných nehod, při kterých málem přijde o život. Může to mít souvislost s varováním, že se někdo snaží vyhladit císařský rod? Valyn začíná tušit, že ve svém okolí má zrádce, který se neštítí žádného násilí...

Poslední z trojice, císařova dcera Adare se snaží vyznat ve dvorních intrikách a odsoudit otcova vraha. Ten však uniká spravedlnosti...

,,Nevěříte, že jsou pryč, že ne?“ zeptal se Kaden tiše.
,,Necvičíte mě, abych byl mnichem nebo vládl říši. Cvičíte mě k boji s cestriim. “ Uplynulo několik úderů srdce a Tan neodpovídal. ,,Zdá se, že jsou cestriim mrtví. řekl nakonec mnich.“
,,Tak proč mi tohle vyprávíte?“
,,Pro případ, že nejsou.“

Brian Staveley. Toto jméno si rozhodně zapamatujte, jelikož o něm jistě ještě uslyšíme. Císařovy čepele jsou jeho mimořádně povedený debut z žánru high fantasy. Jde o klasickou fantasy s temnou atmosférou, tajemným nepřítelem, plnou řinčení mečů a tvrdých zkoušek. Poměr všech ingrediencí je naprosto vynikající a kniha vám nabídne tři odlišné dějové linie, psané z pohledu tří hlavních hrdinů.

S Valynem si užijete mnoho bojových scén. Kadenova dějová linie vám umožní si od akce trochu oddechnout, uklidnit bušící srdce a spolu s ním budovat svou trpělivost. Každá kapitola totiž končí tak, že budete toužit po pokračování. Poslední z čepelí, Adare, vám pro změnu nabídne pohled ženy, vystavené politických intrikám.

Po zajímavém prologu, vás Staveley vtáhne do svého světa, Annnurského císařství. Na prvních pár stránkách pro vás bude tento svět velkou neznámou. Jakmile se však zorientujete, začnete si mistrně napsané dobrodružství tří císařových potomků pořádně užívat. Staveley je totiž rozený vypravěč. Po počátečním mírném úvodu totiž děj nabere rychlejší tempo, nejsou v něm žádná prázdná místa a příběh šlape jako hodinky.

Císařovy čepele mě přesvědčily, že patří na čestnou poličku vedle Tolkiena a George R. Martina. . Pokud se do knihy pustíte, čekejte strhující vír událostí, fantasy, kde se létá na ptácích, ohýbá se realita a ožívají pradávné síly!