Cena nevinnosti

recenze

Cena nevinnosti (2014) 4 z 5 / Waver
Cena nevinnosti

Tim žije zdánlivě bezstarostný život. Má práci v restauraci svého otce, má kde spát, co jíst a sem tam si dá pivo. Všechno se ale změní, když ho jeho bývalá přítelkyně - a současná kamarádka - nenápadně vystrnadí ze svého bytu, kde nějakou dobu spával na gauči. Prý by si měl najít pořádnou práci a vlastní bydlení, začít skutečně žít.
Tim se dostává k inzerátu s bydlením v novinách, které vypadá slušně a je za směšně nízkou cenu, takže po té šanci okamžitě skočí. Jakmile se dostává do onoho domu, který se nyní má stát jeho novým domovem - seznamuje se s plachou Annou, která trpí agorafobií - tedy strachem z otevřeného prostoru, což jí naprosto znemožňuje chodit ven. Na Anně něco je, její plachost a uzavřenost doslova podněcují myšlenky na to, že ji tíží nějaké tajemství - a jakmile se Tim do domu nastěhuje, brzy se začnou dít podivné věci. Všechno to vypadá jako klasický případ strašení v domě - veliký dům s tolika pokoji, který je téměř neobydlený - ale zdá se, že je všechno složitější. Tak jako samotná Anna se svými úzkostmi, zlými sny a tíživým tajemstvím...

Když jsem do téhle knihy nakoukla, řekla jsem si, že vypadá skvěle. Jakmile jsem ale začala se čtením, tak to až tak slavné nebylo. Nějak jsem se nemohla začíst a ten začátek mi přišel trošku podivný a odrazující. Když jsem ale později pokračovala, s každou desítkou stránek mě ta kniha začala bavit víc a víc - navíc když potom přišlo několik zajímavých zvratů, měla jsem naprosto jasno - celý zbytek knihy jsem slupla za jeden večer.

Postavy v téhle knize jsou poněkud zvláštní, řekla bych. Hlavní hrdina - Tim - je sympatický kluk, co má rád surfování a pracuje jako kuchař. Je to vlastně typický kluk, naprosto obyčejný člověk, který se může objevit kdekoliv. A to se mi na něm líbí. Žádná přílišná výjimečnost. Oproti němu je tu Anna, se kterou bude později Tim bydlet. Její agorafobie je zvláštní, ještě nikdy jsem se v žádné knize nesetkala zrovna s touto fobií - vlastně s fobiemi celkově se v knihách málo setkávám, což je další plus, protože se to příliš neopakuje. Krom toho tento Annin strach dobře doplňuje děj, stejně tak jako samotný Annin pohled, který se střídá s pohledem Tima.

Co se týče stylu psaní autorky a samotného námětu, není co moc vytknout. Kniha je napsaná velice čtivě, nic není zbytečně zdlouhavé a veškeré prostředí a postavy jsou dobře popsané. Námět se mi zdá velice dobrý a originální, alespoň jsem se tedy nesetkala s žádnou knihou, co by měla podobný, nebo snad stejný námět, což je také další kladný bod. Celkově vzato je Cena nevinnosti klasickou knihou patřící mezi young adult, kterou bych doporučila jako oddechovku.