Čeho je moc, toho je příliš

recenze

Slib mlčení (2014) / Kosmik
Slib mlčení

Šestnáct let se může zdát někomu hodně, někomu až děsivě málo. Pro čerstvého puberťáka je to celý jeho dosavadní život, pro dospělého člověka jen pár let, které byly dost možné nehorázně stereotypní. Pro obyvatele malého městečka Painters Mill to bylo doba klidu a míru, kdy je nic nezužovalo a minulost se zdála být definitivně zapomenuta. Zdá se, že poklidný život místních obyvatel nemůže nic narušit.

Jak šeredně se všichni pletli a jak moc naivní byly všem dojde ve chvíli, kdy je objeveno nahé tělo ženy, která byla evidentně zavražděna – krk si sami nepodříznete a ani se nemučíte, i kdybyste byli sebevětší psychopat, že? Nejděsivější je, ale fakt, že to, jak mrtvá vypadá docela slušně pasuje na jistého sériové vraha, který v kraji právě před šestnácti lety řádil – ten má být, ale podle hlavní vyšetřovatelky mrtví. Sama ho přeci zabila. Nebo ne? A obětí navíc poměrně rychle přibývá, takže je třeba rychle zasáhnout.

Musím se přiznat že ačkoli jsem se na Slib mlčení docela těšila, tak mne poměrně dost zklamal. Nepřišlo mi, že bych v knížce našla nějaký nový zářný nápad, myšlenku nebo zápletku. Přičítám to tomu, že jsem za poslední dobu knih podobného žánru přečetla opravdu hodně a jsem jimi docela slušně ,,přežraná“. Všechny mi přídou na jedno brdo a při čtení Slibu mlčení jsem se tím pádem docela nudila a neměla jsem potřebu číst dál a hltat každé autorčino slovo.

Mnohé z vás ale tento detektivní thriller určitě nadchne, tomu vážně z celé duše věřím. Ale znáte to, čeho je moc, toho je příliš. Nemůžu říct, že by Linda Castillo byla špatná spisovatelka, nebo že by nedokázala napsat opravdu originální příběh, to jistě ne. Slib mlčení má jistě něco do sebe, ale myslím si, že kdybych tohoto žánru četla méně, určitě bych si jí užila víc.

Proto si hodlám v příštím roce od této literatury odpočinout a třeba v ní opět najdu zalíbení a dostane se mi do rukou kniha, která mě doslova položí na lopatky a duševně mne rozpoltí. To se Slibu mlčení nepodařilo, ale třeba mu dám za čas opět šanci a je dost možné, že si ho užiju více a změním na ní názor. V tuto chvíli, ho nemůžu nijak kladně zhodnotit, protože to vážně nebyla taková pecka, jakou jsem čekala.