Bylo nebylo...

recenze

Cinder (2012) 4 z 5 / Sabcens
Cinder

Vždy jsem patřila mezi lidi, kteří soudí knihu podle obalu. Dlouhou dobu jsem se odhodlávala sáhnout po této knize. Nejdříve mě odrazoval její přebal, a také jsem nevěděla co čekat od světa androidů a kyborgů...

Kniha je založená na námět pohádky, kterou zná snad každý už od dětství - Popelky. Je zde Cinder v roli služky, zlá macecha a dvě dcery - Perla a Pivoňka a také její kamarádka, taky služka, androidka Iko. Rozdíl mezi klasickou a touhle Popelkou je, mimo jiné v tom, že Pivoňka a Cinder jsou kamarádky. Cinder je ale ve skutečnosti kyborg, kterého její nevlastní otec zachránil na cestě po Evropě. Příběh začíná na tržišti, kde Cinder, věhlasná mechanička, má svůj stánek. Přijde k ní princ Kai s prosbou, aby mu opravila jeho androidku Nainsy. Cinder mu vyhoví, ale poté co Kai odejde, propukne u jedné prodávající nemoc zvaná Letumóza, která zužuje Nový Peking. Tato nemoc je smrtelná a není na ni žádný lék. Žena je ihned poslána do karantény a Cinder i s Iko prchají domů. Vše nabere na obrátkách, když onemocní i Pinoňka. Nevlastní matka Cinder přihlásí proti její vůli do výzkumného centra, ze kterého se ještě žádný kyborg nevrátil. Cinder se zde dozví, že vůbec není tak obyčejná, jak si doposud myslela. Na scéně se také objevuje měsíční královna Levana, která usiluje o spojenectví a srdce prince Kaie.

Jak jsem psala v úvodu, ke knize jsem byla zpočátku skeptická. Přece jenom, kyborgové a androidi a podobné věci mi nejsou příliš blízké. Ale musím uznat, že tohle téma bylo příjemnou změnou. Děj byl poutavý a zajímavý, nečekala jsem, že mě tak vtáhne. Už od poloviny knihy, jsem tušila, že doktor Erland něco skrývá. Postavy mi byly celkem sympatické, zejména Cinder a princ Kai. Královna Levana si myslím, ještě pořádně zahýbe dějem a upřímně absolutně nevím, co od ní mám čekat.
Opět se vyjádřím v obálce, která mi nejvíce leží v žaludku. Když srovnám originální absolutně krásnou a vkusnou obálku v podobě nohy obuté do červeného střevíčku, s českou obálkou, je mi do breku. Česká obálka, na které je černovlasá Asiatka, mi spíše evokuje vzhled Levany než Cinder. A taky, když srovnám obálky se Scarlet a Cress, vůbec mi k nim Cinder nesedí.

Kniha ode mě dostává 4 hvězdičky. A rozhodně ji doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst Popelku i jinou než jen tu klasickou.

Sabcens
24.01.2015

Fakt jo? To já to mám naopak, ale asi bych se měla přestat řídit podle obálek :D Jinak jsem ráda, že se ti líbila recenze :) Cinder je fakt čtivá, bude se ti líbit :)

Jolilinka
24.01.2015

Ou, tak to ti teda řeknu, že mně se ta česká obálka líbila hned, zatímco ta originální mě přímo odpuzuje :D Jinak super recenze, chystám se přečíst :)