BUZZ

recenze

Buzz (2013) 5 z 5 / Safienka
Buzz

Knižní trh obsahuje čím dál tím míň knih, které by měly pouze jeden díl. Nevím, zda-li jde spíše o marketingový tah či chtějí čtenáři vědět více. Ne vždy je to výhra, když se k nám dostane druhý díl, natož pak třetí, čtvrtý...

Samotnou mě málokdy baví druhé díly víc. Do pokračování knihy od Anderse de La Motte s názvem BUZZ jsem se proto nijak zvlášť nehrnula. Avšak po přečtení jsem musela uznat, že tentokrát se dílo podařilo. Oproti GAME bylo svižnější, zajímavější a napínavější.
Anotace nám po rozvláčném začátku slibuje chvíle plné adrenalinu, neočekávaných situací, šikany a možná i nějaké té další virtuální reality. Napříč stránkám se budeme sunout opět s Henrikem HP Peterssonem a jeho sestrou Rebeccou Norménovou. Máme tak možnost sledovat obě dějové linie, které se velice příjemně střídají, takže nedočkavost a přeskakování tu není potřeba. Líbilo se mi, že autor opravdu napojoval jeden život na druhý, někdy až přímo důsledně. Viz ukázka.

(ukázka – BUZZ, Anders de la Motte, str 79)
...
Policejní průkaz si směla nechat.
Jinými slovy, byla i nadále policistkou – přinejmenším na čas. Aspoň něco.
Runnenberg se tvářil, jako by měl na srdci ještě něco, ale neměla chuť ho poslouchat. Po cestě ven potkala Karolinu Modinovou, ale ta ji jen krátcep ozdravila a pečlivě se vyhnula Rebečinu pohledu.
V okamžik, kdy se za ní zabouchla vrata policejní stanice, se jí znovu zmocnil ten podivný snový pocit. Jako by nic z toho, co se stalo...
... nebylo doopravdy.
V lochu už kdysi seděl, sice doma ve Švédsku, ale i tady by to mělo fungovat zhruba stejně. Když nic jiného, už ho za tu dobu měli několikrát vyslechnout.
Sdělit mu, z jakých zločinů je přesně podezřelý, a možná mu taky poskytnout nějakého právního zástupce. Není zvykem plýtvat drahocennými hodinami a nechat podezřelého, aby se klepal zimou v cele, na pochopení takových basic stačí trochu koukat na Kriminálku Las Vegas...
Nikdoo mu neodebral krev, nesejmul otisky prstů ani ho nenafotil, pokud si HP vzpomínal.
...
Z prvního dílu vstupuje do popředí spousta nových postav a informací. Máme tu spolumajitele firmy ArgosEye, vlastně i stěžejní zaměstnance firmy, záhadného strýčka Tageho a spoustu dalších bloggerů a policajtů. Samotná jsem měla ve všech jménech maličko zmatek.
Příběh začíná tím, jak se HP se svým vydělaným milionem válí na pláži a neví do čeho by ruce vrazil. Chybí mu dávka adrenalinu, o kterou neměl s HROU žádnou nouzi. Dostává se do kontaktu se záhadnou Annou Argosovou, s kterou zažívá pár horkých chvil. Spolu s HP tak dumáme, kdo to asi tak může být a co má hrát v příběhu za roli. Musím uznat, že podobných postav je v díle požehnaně. Autor to má příjemně propletené a v průběhu se nejen my divíme, kde se kdo, s kým, proč a jak objeví. Dostáváme se tak na scestí několika možných řešení. Každopádně po drastických zvratech, které se po leháru na pláži stanou, se HP dostává zpět do Švědska. Tentokrát s jinou identitou a s jiným úkolem. Vetřeme se s ním do firmy, která má co do činění s nelegálními virtuálními machinacemi a která nás ujišťuje, že ani my čtenáři pravděpodobně nemáme žádné soukromí – zvlášť jestli jsme přiznivci sociálních a jiných sítí.
Naopak Rebecca nemá opět o šikanu nouzi. Jako bodyguard je vyloučena díky přestřelce a nedokázaným situacím ze služby a na jistém internetovém fóru se stává terčem záhadného bloggera. Čtenář má dost prostoru obviňovat, podezírat či vymýšlet, kdo se skrývá za maskou virtuální reality. Identity se neustále mění a v několika chvílích nevíme, jeslti je každý tím, kým má být.
V prvním díle jsem kritizovala vsuvky s anglickými výrazy, kterých zde bylo taktéž požehnaně. Přesto mi nevadily tolik jako u GAME, což může být pouze o zvyku.
Celkově hodnotím knihu velice kladně. Příběh se čte téměř sám, je napínavý, svižný a zajímavý. Kromě standartního textu je zapojena také emailová či chatová konverzace. Kapitoly jsou opět v anglickém znění, kde překlad je pouze na nás.

Buzz Buzz Anders de la Motte

HP, hrdina kultovního švédského thrilleru Game, je zpět. Zmizel v nejhlubším utajení, aby si zaslouženě užíval v potu tváře vydělané miliony, ale něco mu začíná chybět: adrenalinové vzrušení z riskantních situací, do nichž ho ... více