Bez šance

recenze

Bez šance (2016) 5 z 5 / LadySegedin
Bez šance

Blízká budoucnost. Po válce vstoupil v platnost nový zákon. Zákon o životě. Rodiče, kteří jsou nespokojeni se svými problémovými dětmi, je mohou ve věku od 13 do 18 let poslat do sběrného tábora na rozpojení. Že je to až příliš šokující a nereálné? Bohužel se kniha zakládá na faktech.

V roce 2003 se v ukrajinské porodnici č. 6 záhadně ztrácejí zdravé právě narozené děti. Při pozdějším vyšetřování se zjistí, že je zde provozován nelegální obchod s dětmi, kdy jsou děti rozřezány na kusy a některé jejich orgány zcela chybí. Zbytky jejich těl byly tajně pohřbeny na nemocničním hřbitově. Porodnice veškerá obvinění odmítla.

Kniha se dá popsat jedním slovem jako velmi originální. Už samotný námět je víc než zajímavý. Rovněž také obálka je lákavá sice trochu brutální, ale i tak zaujme. Líbí se mi jak je v ní všechno promyšlené. Podtitul "Zůstat pohromadě je jejich jediná naděje" je zvráceně dvojsmyslný.

Sledujeme osudy třech hlavních postav Connora, Risy a Leva. Každá postava je odlišná a žije si svůj život, rázem je ale spojí jedno - příkaz k rozpojení. Společně se snaží utéct a vzepřít se systému. Příběh se odvíjí plynule, graduje a závěr byl i pro mě dost silný a neubránila jsem se slzám. Což se mi tak často nestává. Kniha je napsána, tak dobře, že jsem si postavy zamilovala, dokonce i ty negativní a prožívala jsem všechno s nimi. Nevyskytují se zde klasické kapitoly, ale děj je rozčleněn do úseků podle jednotlivých hlavních, vedlejších, ale i podle úplně okrajových postav. Je tak vytvořen ucelený obraz a čtenáři, tak nic neujde.

Dále také musím ocenit odkazy k historii. Ve sběrných dvorech vidím narážku na koncentrační tábory. Autor zde také řeší problematiku potratů, právo na život a lidství. Je to kniha, která vás prostě donutí přemýšlet. Přečteno jedním dechem od začátku až do konce. Jelikož se jedná o sérii konec zůstal otevřen. Doufám, že co nejdříve výjde další díl, protože tohle je pěkně návyková záležitost.

Hodnocení: 100%