Agnes - příběh z Islandu

recenze

Agnes (2013) 5 z 5 / akinomV
Agnes

Příběh vás přenese na Island, který je daleko od představ romantického ostrova. Vypráví o těžkém životě v odlehlých končinách, kde lidé znají jen tvrdou práci, často nebezpečné životní podmínky a velké odříkání.

Agnes Magnúsdóttir je mladá žena, kterou poznáváme až poté, co je odsouzena za vraždu a žhářství na farmě svého pána a milence. Přežívá v nelidských podmínkách v žaláři, ale je převezena na farmu strážníka, kde by měla vyčkat na popravu. Ačkoliv z toho strážníkova rodina není vůbec nadšená a odsouzené Agnes se i bojí, v průběhu měsíců, kdy se u nich podílí na těžké práci, k ní pomaloučku nachází cestu.

Mladý pomocný kněz Tóti, který je k Agnes na její vyžádání povolán, aby jí poskytl duchovní oporu, se postupně dozvídá Agnesin příběh. Agnes vypráví jemu, ale postupně i manželce strážníka o svém životě, který byl i na tehdejší dobu dost pohnutý. A my si můžeme udělat svůj vlastní názor, zda je dívka vinna či ne.

Čtení je to opravdu poutavé a jako bonus zde autorka prokládá kapitoly reálnými texty z tehdejší doby i s pár dobovými verši , které poukazují na fakt, že ačkoliv kniha je čistá beletrie, vychází ze skutečných událostí z let 1828-1830.

Pokud si dáte tu práci, můžete si na internetu vyhledat stránky, kde jsou nafocena skutečná místa zmíněná v knize. I to pro mě bylo přidanou hodnotou knihy, když jsem se mohla podívat a reálně si představit, kde se hlavní hrdinka pohybovala, kde pracovala a žila svůj nezáviděníhodný život.

Knihu jsem dočetla už před pár dny, ale stále ji mám v mysli a určitě tam ještě nějakou dobu zůstane. A myslím, že to je to, co můžete od této knihy očekávat.

intelektuálka
29.07.2017

Poutavé čtení, ale smutné. Knihu jsem si vzala na dovolenou na kouzelnou Šoltu, ale tam jsem ji nevychutnala.