20. století cizíma očima

recenze

Dánská dívka (2016) 3 z 5 / PokiCz
Dánská dívka

Einar a Greta Wegenerovi žijí jako manželé už pár let. Nouzi o finance zrovna nemají - Einar je slavný malíř a Greta dělá portréty na zakázku. Jejich život začne nabírat na otáčkách, když Einar zjistí, že v jeho nitru žije ještě někdo...
Někdo, kdo se snaží uprchnout a žít vlastní život. Někdo jiného pohlaví a charakteru.

Tenhle příběh byl fakt síla. Otázka LGBT+ se mě stále dotýká a je mi líto všech "členů", ktěří žili dříve, jak ve 21. století.
Einar obíhá doktory a všichni mu dávají jiné diagnózi (homosexualita, schyzofrenie...), všech
na řešení pro něj končí v psychiatrické léčebně.
Nedokážu si představit bytí v jeho době. Kolik toho musel vytrpět reálný Einar? A Greta, protože i ona si musela projít peklem. Stejně v tom Einara nenechala a podpořila ho, ne ve všem, ale kdo by jí to mohl mít za zlé a soudit jí?
Příběh je navíc převážně o Gretě, o tom, jak ona viděla věci, jak měla deprese a dokázala Einara pochopit až zpětně, o nepodařeném manželství. Einarova úzkost a myšlenky jsou až druhotným prvkem.

Doufám, že jsem se nevyjádřila špatně, protože to není jenom o nich. Když se na to tak zpětně koukám, všechny vedlejší postavy měly svoji důležitou roli v Einarově a Gretině životě. Dokonale vykreslené charaktery - Einarův věrný nejlepší kamarád, Gretin bratr, který nepostál ani chvíli nohami na zemi a další.

Bohužel, ač tu opěvuji postavy a příběh, tak tím zřejmě myslím spisovatelský um a reálný základ. Kniha je zbytečně prodlužovaná (přesně tak, román, jak má být) a přecpaná složitostmi. Člověk má už v půlce pocit, že by měl přijít konečně ten konec, ale on nepřijde. Dle toho se také bude odvíjet mé hodnocení.

Pokud hledáte procítěný příběh podle skutečných událostí a zajímavých faktů ze světa zdravotnictví, je tenhle přesně pro vás. Doporučuji mrknout i na film, naprosto jedinečné dílo a skvělé obsazení.

Poki z archivni.blog.cz