100 věznů na cestě za záchranou Země, nebo ne?

recenze

Prvních 100 (2014) / Snow Fairy
Prvních 100

Celé stovky let byla Země opuštěná. Zničená. Zdevastovaná a s životem a lidmi se už po mnoho století nedá spojit ani do jedné věty. Život se po kataklyzmatu přesunul do vesmíru, na vesmírou loď Kolonie, kde poslední lidé přežívají ve spojenectvích, v rodinách a živé se prací. Připravují se po celé generace na možnost, která by se mohla objevit v budoucnu. Připravují se na možný návrat na Zem.

Clarke pobývala ve svém vězení od vypuštění obou svých rodičů. Když se to stalo, na Zemi ani v celém vesmíru už jí nezůstal téměř nikdo blízky. Zrada nejlepšího přítele ji ranila a jedinou osobou, se kterou je ochotná mluvit je jediná kamarádka Thalia. Clarke jako jedna z mála ví, co se na Kolonii dělo, ale její možnosti jak to zastavit nebo utajit byly nulové. A na pomoc lodi by mohla rovnou zapomenout. Teď se to ale možná změní.
Protože se za velmi krátkou dobu odehraje příliš mnoho věcí a další stovky let, které měly dělit budoucí generace od bezpečného vstupu zpět na Zem se smrknou na minimum a prvních 100 přebytečných, mezi nimiž je i Clarke, se stane pokusnými králíky, jenž mají jediný hlavní úkol - přežít!

Vězni jsou přece jenom tak trochu prebyteční, provinili se jakkoli hroznými činy, za které si právem odpykávají své tresty. Ale co když by se dalo je použít i jinak než je nechat do dovršení plnoletosti čekat na jistou smrt?

Kass Morgan vymyslela budoucnost, která svůj konec započala na začátku. Život lidí plyne ve vesmíru, kde každý den čakají na zázrak. Že se možná budou moci vrátit domů.
Nutno říci, že takový nápad je velmi imponující a zajímavý. Komplexní, protože i když někdo není vyloženě milovník podobných žánrů, tak určitě se zvědavostí sáhne po moderní sci-fi knize. To je hlavní velké plus pro knížku i pro autorku. Že si dokázla najít dostatečně poutavé téma a posléze ho také dokázala smysluplně a napínavě rozvinout, aby zaujal co největší množství čtenářů.

Není ani divu, že námět knihy zaujal i seriálové producenty, kteří se rozhodli na knižní základě knihy vystavět i prostředí pro fenomenální seriál se spoustou grafických vychytávek a napínavou akcí. Nicméně tady už se pro mě samotnou objevilo úskalí. Kniha a seriál spolu toho opravdu nemají mnoho společného. Samozřejmě, pár věcí, takových těch asi nejstěžejnějších, společných mají, ale to je opravdu jenom to minimum. Knihu a seriál bych označila za dvě odlišná díla se stejným základem, přičemž kniha je podle mě velmi dobře propracovaná, ale se seriálem se srovnávat nedá. Což mě přiznám se trochu mrzí.

Celou knihou se prolínají dvě hlavní dějové linie. První, pojednávající o životě na Kolonii z pohledu mladé dívky z lepší společnosti, Glass. Její úhel pohledu je zaměřem na život lidí všech společenských postavení na palubě lodi. Díky Glass se podíváme do části lodi s lidmi vyššího postavení, na Fénix, i na část, kde žijí lidi nižššího, až podřadného postavení, na Walden a Arcadii. A druhá linie, která je zaměřená na život na Zemi a dále rozdělena na tři pohledy; na pohled hlavní dívčí postvy Clarke, jejího Wellse a nebezpečného delikventa Bellamyho.

Zpočátku jsem si říkala, proč tolik úhlů pohledu, stejně se v tom přestanu nakonec orientovat. V průběhu čtení jsem si na všechny pohledy postav zvykla a nakonec bych řekla, že právě do této knihy se hodí. Každý jednotlivý úhel vás zavede do jiné situace, do jiné kůže jiného člověka a odhalí vám všechny pocity, jaké postavy cítí a to je v hodně směrech pro knihu důležité a stěžejní.
Celkově měla kniha snad všechno, co taková pořádná sci-fi, apokalyptická kniha potřebuje; bylo to akční, bylo to napínavé, bylo to velmi dobře promyšlené a popsané. Ale mě extrémně nesedla Clarke, působila na mě trochu protivně a infantilně a tak celkově jsem se ani s jednou postavou nesblížila, žádná mi nepřirostla nijak extra k srdci.
Nicméně to nic nemění na tom, že na další díl se už opravdu, opravdu těším!