1 + 1 = ?

recenze

Jeden plus jedna (2016) 2 z 5 / Rose18
Jeden plus jedna

Jess Thomasová je pracující matka dvou dětí. Od té doby, co od nich její manžel odešel, žijí ze dne na den. Ed Nicholls je oproti tomu bohatý podnikatel se svou vlastní firmou, jenž ale udělal osudovou chybu, která by ho mohla poslat do vězení. Ani jeden z nich to nemá jednoduché a i přesto, že jsou oba dva naprosto odlišní, jejich životy se náhlým sledem událostí propletou. Dokáží ale překonat své osobní problémy, aniž by se omylem postupně zaplétali do dalších?

Léto a knihy od anglické spisovatelky Jojo Moyes jdou spolu ruku v ruce. Bez romantických a dojemných knih to prostě není ono. Já osobně si na každé prázdniny plánuji čtení právě těchto příběhů od této talentované autorky. Zatím jsem měla ve výběru šťastnou ruku, žádná z knih nebyla vyloženě propadák, naopak se mi velmi líbily, protože Jojo psát opravdu umí, ale tentokrát to bohužel tak slavné nebylo...

Když jsem po knize sahala, na námět lásky mezi bohatým mužem a obyčejnou ženou jsem se těšila. Jojo Moyes z něj bohužel nedokázala všechno pořádně vytěžit a příběh se tak zasekl na jednom bodě. Poměrně dlouho také trvá, než se čtenář dostane přes nudné seznámení s hrdiny a jejich životy k "pořádnému" ději, který už za něco stojí. Kniha je opravdu hodně rozvleklá; je plná řekněme maličko zbytečných scén. Naštěstí to autorka alespoň trochu zachránila svým talentem ohledně odhalování tajemstvích a mě tím tak potěšila.

I přesto, že hlavní hrdinové jsou Angličani, Ed z Londýna a Jess z Beachfrontu, vydávají se do Skotska. Co se týče některých popisů, musím uznat, že na mě autorka dokázala přenést tu správnou atmosféru skotského venkova. Líbí se mi také nápad takového malého roadtripu, který se objevuje převážně v knihách odehrávajících se v Americe.

Postavy jsou v knihách velmi důležitým prvkem a většinou s nimi nemám sebemenší problém. Někdy je ale dobré setkat se i jinými hrdiny, abychom si uvědomili, že můžeme být rádi za ty, o kterých čteme. V knize Jeden plus jedna nám spisovatelka příběh zprostředkovává skrz čtyři hlavní postavy, kolem nichž se točí celý děj. Jess i Ed byli vcelku zvláštní, nezajímaví a poměrně nesympatičtí. Viděli problémy tam, kde nejsou, a naopak nechali být ty skutečné. Oba dva měli příliš složité životy, do kterých se jako by omylem zapletli, a nevěděli co si s nimi počít. Nejsem si jistá, v čem přesně autorka udělala chybu, jelikož v jejích ostatních dílech jsou postavy sympatické a jejich činy pochopitelné.

Obálka:
Českým obálkám knih od Jojo Moyes není co vytknout. Čtenářům či náhodným kolemjdoucím dokáží dokonale sdělit prostředí a atmosféru daného příběhu a právě to se mi na nich líbí nejvíce. Obálka knihy Jeden plus jedna je laděna do fialova, ale jinak celý koncept českých obálek zůstává stejný.

Celkové hodnocení:
Tuto knihu bych označila jako takový "autorčin přešlap" - nad jejími knihami ale rozhodně nezanevřu. Jojo Moyes má mnohem lepší knihy, takže tato by určitě nestála mezi těmi mnou doporučovanými. Pokud ale ke knize budete přistupovat s rezervou, určitě si ji svým způsobem užijete, jenom se předem raději obrňte před protahovanými scénami.

---

Název - Jeden plus jedna