Životopisy slávnych filozofov I-V přehled

Životopisy slávnych filozofov I-V https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332542/bmid_zivotopisy-slavnych-filozofov-i-v-2U4-332542.jpg 5 5 5

Životopisy významných osobností sa už v staroveku stali obľúbenou matériou spisovateľov. Prostredníctvom nich mohli autori predkladať čitateľom množstvo zaujímavých informácií zo všetkých oblastí spoločenského života a dopĺňať ich vlastnými názormi a pohľadmi na svet. Ani oblasť filozofie nezostala mimo záujmu životopiscov, hoci rozmanitosť názorov filozofov nečinila takúto prácu jednoduchou. Diogenes Laertios sa podujal na zostavenie životopisného diela, zahŕňajúceho najvýznamnejšie osobnosti starovekej filozofie a najdôležitejšie filozofické školy a ich postoje. Laertiove Životopisy sú dodnes jediným takýmto zachovaným dielom a sú nesmierne cenným a významným prameňom gréckej filozofie. Prvých päť kníh Laertiových Životopisov slávnych filozofov obsahuje životopisy mudrcov, Sokrata a jeho žiakov, Platona, akademikov a peripatetikov. Publikáciu dopĺňa štúdia Miloslava Okála Život a dielo Diogena Laertia.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Životopisy slávnych filozofov I-V. Přihlašte se a napište ho.

JohnMiller
07.09.2023 4 z 5

Životopisy slávnych filozofov je rozsiahla encyklopédia najpodstatnejších starovekých intelektuálov. Čo je na tejto zbierke fascinujúce a mňa zaujalo najviac, je to, že pochádza pravdepodobne z 3 storočia. Čo znamená, že mnohé literárne zdroje z ktorých Diogenes čerpal, už dávno neexistujú.

Niektoré informácie ktoré nám tu Diogenes predkladá, nenájdeme nikde inde. V skratke povedané, nezachovali sa. Preto je z historického hľadiska toto veľmi dôležité a zásadné dielo.

Samotné životopisy nemajú jednotnú formu. Akoby autor volil z niekoľkých variácií, predpokladám, že v rámci jeho možností zvolil cestu vyčerpávajúcich údajov. To znamená, že sa pokúsil zhromaždiť z viacerých zdrojov úplne všetky informácie, aj tie ktoré si protirečili, alebo nie sú úplne najvierohodnejšie a čitatelovi ich predkladá a aj ich pomenuje. Keďže medzi ním a osobami o ktorých píše, je niekedy časová priepasť niekoľkých storočí, je úplne prirodzené, že nebolo v silách autora vybádať a vytriediť fakty od mýtov. Dokonca, podľa prekladu, je možné, že sa celé dielo ani nezachovalo. Píše sa o tom v komentároch a aj ja som mal z toho taký pocit.

Ďaľšia vec ktorá ma fascinovala bola tá, akými vedomostami disponovali tí najstarší filozofovia. Aké témy ich zaujímali a akými metódamy bádali a prezentovali svet okolo seba. Úprimne: nečakal som, že vedeli a predpokladali až toľko.

V prvom zväzku I - V ma najviac bavilo klasické trio Sokrates, Platón a Aristoteles. No aj celá časť peripatetikov bolo pre mňa jedno veľké bádateľsko-historické uspokojenie.

Mimir
13.05.2018 5 z 5

Osobne pociťujem pôžitok pri čítaní antických mysliteľov, obzvlášť v pasážach, kedy autor opisuje ako ten ktorý filozof odpovedá, či reaguje na niekoho iného. Eg. Tháles reagoval na svoju matku, ktorá ho tlačila do ženby slovami: Ešte to nie je vhodné. Obaja zostareli a ona opäť naliehala. Odpovedal jej: Už to nie je vhodné. Keď sa ho spýtali, prečo nemá deti, odpovedal: Z lásky k deťom. Takúto spontánnu múdrosť nachádzame takmer pri každom uvedenom životopise.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Životopisy slávnych filozofov I-V v seznamech