Život alchymistův přehled

Život alchymistův https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1210/bmid_zivot-alchymistuv-1210.jpg 4 58 58

Román Václava Kaplického vypráví o životě Eduarda Kelleyho. V mládí pracoval jako úředník v Anglii a zfalšoval několik listin, aby si vydělal pár grošů. Byl přísně potrestán – uřízli mu obě uši, aby každý, kdo ho potká, věděl, že je to podvodník. Kelley si tedy nechá narůst dlouhé vlasy a z města uteče. Putuje po Anglii a láká ho myšlenka stát se učněm světoznámého alchymisty Johna Deea. John Dee ho přijme a velmi se spolu sblíží. Bere ho dokonce jako svého syna a svěří mu své největší tajemství – výrobu zlata; totiž jak nenápadně vstrčit do hrnce malý kousek zlata a vydávat ho za vyrobené. Odcestují spolu do Čech, kde vládne Rudolf II., velký příznivec všelijakého umění. Dee a Kelley se pohádají a Dee odchází do Třeboně ke dvoru Viléma Rožmberka. Kelley podvádí všechny kolem sebe a je uvězněn. Z vězení se pokusí o útěk, rozdrtí si levé koleno a přijde o levou nohu. Když ho propustí, v podvodech pokračuje a je znovu uvězněn. Druhým útěkem se připraví i o druhou nohu a umírá v nemocnici. Jediní lidé, které opravdu miloval, byla jeho žena Johanka Westonová a její dvě děti. Děj se odehrává v 16. století.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Život alchymistův. Přihlašte se a napište ho.

Hledam94
10.11.2023 2 z 5

Souhlasím s dalšími zde uvedenými recenzemi, kniha pro mě je zklamáním, hlavně svojí útržkovitostí a jednoznačností postav. Barvitý námět a pochybujícího Kellyho s Johankou obklopuje jen šeď.

heavy66
16.06.2023 4 z 5

Mistr historických románů rozvíjí příběh známého alchymisty Edwarda Kellyho. Snad byl Kelly geniální vědec, snad obyčejný podvodník a intrikán, jak naznačuje oblíbená pohádka o císařově pekaři. Podle Kaplického byl jeho pobyt v Čechách dobrodružný a plný zvratů. Po ztrátě císařské důvěry sice neztratil hrdlo, ale okusil vězení na hradě Hněvíně v Mostě a při útěku z něj se......Zbytek nechám na Václavu Kaplickém, umí vyprávět lépe než já!

666Jitka
01.06.2023 4 z 5

Souhlasím s komentáři níže v tom smyslu, že je kniha napsaná takovou odlehčenou formou, a nezabývá se úplně dopodrobna životem alchymisty Eduarda Kelleyho, avšak i přesto pro čtenáře, který nemá vůbec žádný ánunk o této zajímavé osobnosti, potažmo o osobě Johna Dee a dalších podobných, o intrikách na dvoře císaře Rudolfa II. a situaci v Evropě 16.století, kniha může být příjemným způsobem, jak se ve stručnosti s výše uvedeným obeznámit.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Život alchymistův v seznamech

v Právě čtených2x