Živ jsem byl! přehled

Živ jsem byl! https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138213/bmid_ziv-jsem-byl-qQn-138213.jpg 5 4 4

Kniha Živ jsem byl! volně navazuje na antologie Zapadlo slunce za dnem, který nebyl (Petrov 2000), Píseň o nosu (Petrov 2005) a Quodlibet (Druhé město 2008). A opět jde o čítanku literárních kuriozit, tentokrát tvořenou texty převážně prozaickými, které ve své době zapadly, byly zapomenuty nebo opomíjeny. Tam, kde to bylo možné, tedy dohledatelné, jsou připojeny medailony autorů, což umožnilo řadit texty chronologicky. Časová posloupnost dokresluje nejen vývoj jazyka a literárního stylu, ale samozřejmě odráží i historické okolnosti, v nichž tito lidé žili a psali. Jména některých autorů nejsou zcela neznámá, výčet jejich děl je mnohdy bohatý, přesto se i zde našly texty nepublikované či publikované zcela okrajově. Někteří se schovávají pod nejrůznějšími šiframi a pseudonymy, i tady ale editor nabízí alespoň možné či pravděpodobné autorství. Bohužel značné množství textů bude už navždy podepsáno jako anonym. Tak jako v předchozích antologiích i v této převažuje řada veršovánek, básniček a prozaických textíků, které vzbudí spíše pousmání a na solidním literárním poli by nikdy neuspěly. Z moře těchto pokusů se však občas vyplaví perličky. Ať už vznikly náhlým vzplanutím emocí nebo požehnaným polibkem múzy, byly pouze ojedinělé a ve své době zapadly. Nicméně ohromnou péčí a mravenčí prací Ivana Wernische mohou nyní díky této knize přece jenom spatřit světlo světa.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Živ jsem byl!. Přihlašte se a napište ho.

HTO
12.11.2012 5 z 5

Pár ukázek jako lákadlo k téhle neodolatelné knize:

František Vlček, Malý snář (bez vročení): Brodit se v cibulí, nouzi o vodu; Hádat se s plivátkem, málo peněz; Vyvalit na tele oči, hlad; Když tele vyvaluje oči, hloupost; Potelegrafovat kozí bobky, umělost; Houpati se na jelitu, veliká nemoc; Jelito když se samo houpá, zdraví, Natřást polámané varhany, faleš, Šťourat cvrčky pod paží, bolení zubů; Lechtati pumpu pod paží, smích; Nafackovat měsíci, hrdinství; Probodnout se hadrou, tělocvik; Ukousnout staré bábě nos, pochutnání; Spolknout formanský vůz, namáhání; Dělat si s kalužinou známost, ožralství; Dát větru facku, vítězství; Učit ženu mlčet, velký malér; Prokousat se skrz jelito do hvězd, libost člověka; Vylízat měsíčku oči, pláč; Vypit štamprle pomády, rýma; Křičet komáru do kveru, velká čest; Vrazit kver do komára, jistá smrt; Vyrazit vonuci mozek, náhlá smrt; Vidět svíčkovou babu, osvětlení; Šťourat se v nose, moc holubů; Vidět škopek šilhat, bolení zubů; Vidět šilhavého ve škopku, radost; Jíst kopyta s omáčkou, dobrá chuť; Vyrazit škrkavkou zuby, nepřátelství; Namlouvat si necky, legrace; Hubičkovat se s kramářovou kobylou, radostná láska; Koukat koštěti do oka, ouraz; Piglovat necky, utiskování; Snísti plivátko, velká nechuť; Chytat blechy do náruče, trpělivost; Vyřezat jitrnici kuří oka, nemožnost; Střílet ze starého hrnce, bolení břicha...“

František Jan Mošner, Pěstounka (1851): „Jda háječkem, zpomněl jsem sobě, jak zde soused Bumbálek, jda v noci domů, hrozného vepře rýpati viděl, kterýž zočiv ho za ním se pustil, do bláta jej převrhl a tak pošlapal, že celý zsinalý a bahnem zkálený domů přišel. Ovšem mi jednou tetka řekla, když jsem jí to vypravoval: „To nebyl žádný vepř, ale notná opice." Mně se zdál poslední tento výklad ještě strašnější, poněvadž jsem již jaktě živ mnoho vepřů viděl, opici však ještě žádnou.“

HTO
12.11.2012 5 z 5

Je nepochybně mnoho způsobů, jak číst čítanku. Mohu říci z vlastní zkušenosti, že se dá přečíst i naráz, a že se jedná o podivuhodný zážitek. Na své si přijde každý, ať už hledač podivuhodných lidských osudů, nebo ten, kdo touží být pobaven, vzdělán, dojat... Skvělý kaleidoskop, kde najdete co vás napadne, od textů zoologických po spiritistické, od knih kdysi mnoho populárních po texty napsané neznámo kým před 120 lety tužkou na odstřižek dopisního papíru. Kromě toho jsou tady krásné, přímo wernischovské texty (ačkoliv Ivan, navzdory své lásce k mystifikacím, v těchto čítankách nemystifikuje!) — Opice jsou chytré („ale lenochod je chytřejší“, chce se hned dodat), Loutčin hrobek...

Z poznámek editora: „Vybral jsem stovky a stovky textů, tentokrát převážně prozaických, přebíral je, přeskupoval, zkoušel, jak co k čemu pasuje, a žasnul, co z toho vycházelo. Bylo mi, jako bych sledoval živý rozhovor. Lidé, z nichž pouze někteří se spolu někdy mohli setkat, si povídali, doplňovali se, svářeli a překřikovali.

Opět jde o autory dnes již zapomenuté nebo opomíjené, či dokonce opovrhované, tedy takové, jakými by se „slušný“ literární historik měl snad zabývat pouze výjimečně.

Tak jako žádná z předešlých antologií ani tato by neměla podporovat zdání, že oficiální historie je ve skutečnosti spiknutí, které forsíruje jen své vlastní koně, že „jiná“, neoficiální literatura zasluhuje více světla a pomníků, protože vznikala především v dílnách zneuznaných géniů. Některé ze zářivých textů tohoto souboru byly napsány, když nebyl pánbůh doma, jiné by, nebýt zde pro ně příznivého kontextu, fungovaly přinejlepším jen jako pitominy pro zasmání.

Jak často připomínám — a snažím se dokázat i svým vlastním životem a dílem — poezie a pitomost se navzájem nevylučují.
Nic, co by se od této chvíle stalo nepostradatelným, jsem pro svět neobjevil. Historie se přepisovat nebude. Tím jsem si téměř jist. A docela jistý jsem si tím, že jsem vytáhl na světlo spoustu zajímavého čtení.“

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (2)

2013 - Výroční cena Nadace Český literární fond
2013 - Magnesia Litera (Litera za nakladatelský počin)

Kniha Živ jsem byl! v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech1x