Zítřek patří statečným přehled

Zítřek patří statečným https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499977/bmid_zitrek-patri-statecnym-7MI-499977.jpg 4 6 6

Strhující vzpomínky jediné ženy, která kdy oficiálně sloužila ve francouzské cizinecké legii. Nezdolná Angličanka Susan Traversová vedla roku 1942 dva tisíce mužů při jednom z největších vojenských činů druhé světové války – legendárním prolomení Rommelova obklíčení Bir Hakeimu v libyjské poušti. Byla oslavována jako hrdinka, získala vojenskou medaili i Řád čestné legie. Její příběh je nejen svědectvím výjimečné odvahy tváří v tvář zdrcující přesile, ale také vyprávěním o epickém milostném vztahu, který se odehrál na pozadí války. Bylo to brzy na jaře roku 1942, kdy pod nemilosrdně pálícím slun¬cem libyjské pouště začínalo vrcholit slavné obléhání Bir Hakeimu. Generál Koenig, velitel Svobodných Francouzů a francouzské Ci¬zinecké legie v severní Africe, a jeho jednotky, čítající dva tisíce mužů, byli po patnáct dní a nocí obklíčeni německými jednotkami Afrika Korpsu pod vedením generála Rommela. Čelili početní přesile de¬seti ku jedné a neustávajícím náletům štuk a německých bombardé¬rů Heikel a zdálo se, že jejich osud je zpečetěn. Avšak navzdory tomu, že jejich situace byla navenek beznadějná, rozhodli se odmítnout požadavek kapitulace, který k nim generál Rommel, známý jako Pouštní liška, vznesl. Namísto toho Francouzi jedné bezměsíčné noci podnikli odvážný a sebevražedný pokus proniknout přímo němec¬kými liniemi a vybojovat si svobodu. V čele jejich řad byla žena, Su¬san Traversová. Tento příběh mapuje neobyčejný život Su¬san Traversové od dětství v privilegovaném prostředí v Anglii přes léta dospívání plná mladistvého vzdoru a večírků v elegantní spo-lečnosti meziválečné Evropy až ke spontánnímu rozhodnutí vstou¬pit na počátku druhé světové války do jednotek Svobodných Fran¬couzů. S nimi se zúčastnila severoafrického tažení a po válce sloužila v Cizinecké legii jako řadový důstojník – coby jediná žena v historii, jíž se to podařilo – a prožila tolik dobrodružství, vášně, utrpení a odvahy, že by to vy¬stačilo na sto životů. Toto je její příběh, jejími vlastními slovy. Je to příběh mimořádné statečnosti tváří v tvář nepředstavitelně nepříz¬nivým okolnostem a zároveň příběh hluboké lásky odehrávající se na pozadí války, v němž jeho hrdinka riskovala všechno pro zemi a pro muže, kterého milovala.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

Tomorrow to be Brave: A Memoir of the Only Woman Ever to Serve in the French Foreign Legion , 2000

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zítřek patří statečným. Přihlašte se a napište ho.

pif69
26.09.2023 2 z 5

Mladá zpovykaná aristokratka se z nudy vydala do války . Tam potkala několik šarmantních důstojníků , s nimiž si něco začala . Nakonec ulovila ženatého generála , ale jen na dobu kdy byl bez manželky .
Děj i příběh jak z nepříliš povedené francouzské válečné komedie .
Kniha nemá hlavu ani patu , o skutečných bojích a válce je v ní pramálo .

Lucina88
16.05.2023 5 z 5

Velmi rychle zaujala a vtáhla do děje.
Žádný nabubřelý životopis, žádné povrchní chlubení. Po dlouhé době zase něco, co se dalo číst.

Vychází Pohřbené kosti, Musím tě zradit a další knižní novinky (38. týden)

18.09.2022

Kniha Zítřek patří statečným v seznamech

v dalších seznamech1x

vojenství cizinecká legie osudy žen

Autoři knihy

Susan Travers