Zelenáč v bielom přehled

Zelenáč v bielom https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/147426/zelenac-v-bielom-147426.jpg 4 194 194

Doktor Peters, ambiciozny čerstvý absolvent lekárskej fakulty nastupuje na povinnú prax. Plný ideálov a dobrej vôle pomáhať a zahraňovať ľudské životy. Zoči-voči drsnej realite života však zisťuje, že napriek štyrom rokom drahého štúdia na to nie je vôbec pripravený.

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

The Year of the Intern , 1972

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zelenáč v bielom. Přihlašte se a napište ho.

Corso
03.08.2023 4 z 5

Doktor Peters (autorovo alterego) a jeho posobenie ako sekundar v zacviku v beznej americkej nemocnici... v tomto pripade sice na Havaji, ale so vsetkymi detailami nemocnicnej masinerie.
Prva kniha Robina Cooka, neskor snad najslavnejsieho autora thrillerov z lekarskeho prostredia, aspon teda u nas. Jedna sa o nie cisto fiktivnu beletriu, skor o akesi spomienky a v podstate ukazkove vybrate reportazne styri dni z prveho roku lekara juniora. Styri dni na roznych oddeleniach a v casovych odstupoch. A je to napisane vyborne, putavo, ze by clovek povedal, ze uz tu sa prejavuje vypisany zrely autor.
Po uvode som musel siahnut po inej podobnej knihe, reku ci nahodou necitam Intern-a od Doktora X. Fakt je to takmer uplne rovnako koncipovana kniha. Inak Intern je jedna z najlepsich knih ake som cital, minimalne teda snad najlepsia z lekarskeho prostredia, a to svojou priamostou, drsnostou, otvorenostou ide este dalej ako Cook. Obe knihy nie su pribehy, su zaznamy kazdodenneho zivota mladych doktorov v zacviku. Intern sa odohrava samozrejme ak sa nemylim, takych 15-20 rokov skor ako Cookov Stazista, pricom Stazista reflektuje nejaky pociatok sedemdesiatych rokov... neviem to potvrdit, lekarske zariadenia a postupy mi pridu morbidne vzdy, uz len zo zavadzania kanyly ma dost mrazi po chrbte. A obcas sa tu spominaju nejake pesnicky, ktore sice s prelozenymi nazvami ale pridu mi ako zname hity z obdobia deti kvetov a vojny vo Vietname.
Taka Koma, Virus, Infekcia, su urcite znamejsie Cookove knihy, a urcite take... jeho "klasiky". Rok Interna sa vymyka z bibliografie. Neskor pisal aj akesi pokusy o sci-fi, historicku fikciu...ale k drsnemu realnemu pohladu na pracu doktora, totalny stres, ucenie sa za pochodu, nespavost, vecne sluzby, rozpad sukromia, permanentny strach zo zlyhania a z neznameho, dost podrobne zobrazenia beznych pacientov, uz neskor zastieral fokus na beletristicky pribeh. Hoci, treba poznamenat, ze drobnych pribehov je tu vela vela. A tym padom ani nemate sancu zacat sa nudit.
Toto bola prvotina, casom sa z Cooka stal autor, bestsellerov. Kniha to urcite nie je pre kazdeho, minimalne citatelia s nabehom k hypochondrii by sa jej mali radsej vyhnut, a to nepisem ako vtip. Po takejto knihe aj palenie zahy budete vnimat s podozrenim. Netreba si to tak brat, treba to citat s odstupom a uzit si to.

Naďa2411
17.05.2023 4 z 5

První kniha tohoto autora se povedla. Seznamuje nás blíže s "americkou" medicínou a jejím systém zcela odlišným než-li u nás. Doktor Peters mi byl velmi sympatický a díky němu jsem poznala, jak se mladý doktor na stáži každým dnem během jednoho roku mění, zdokonaluje ve všech oborech, odolává více a více strachu ze smrti "svých" pacientů. V autentické podobě nám autor ukazuje i stinné stránky tohoto oboru - velmi psychickou a fyzickou zátěž. Překvapila mne i zdůrazňovaná nadřazenost doktorů nejen při pouhém vyšetřování ale i při operacích.

Hakate
03.09.2022 3 z 5

Autorova prvotina, bohužel knihy jsem četla v různém pořadí a tak je znát, že se jedná o prvotinu.
I tak je kniha čtivá, příběh začínajícího lékaře.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Zelenáč v bielom v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech3x