Vražda v Mallowan Hall přehled

Vražda v Mallowan Hall https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511015/bmid_vrazda-v-mallowan-hall-lch-511015.jpg 4 124 124

Mallowan Hall série

V stopách slávneho belgického detektíva Hercula Poirota Malebný Mallowan Hall nie je ako ostatné vidiecke sídla učupené medzi zvlnenými devonskými kopcami. Železnou rukou, ale navlečenou v elegantnej rukavičke, tu vládne sympatická gazdiná Phyllida Brightová. Svoju prácu berie vážne, veď Mallowan Hall je domovom archeológa Maxa Mallowana a jeho slávnej manželky Agathy Christie, ktorá je zároveň jej priateľkou. Phyllida sa netají záľubou v detektívkach, hoci v skutočnom živote dosiaľ nenašla džentlmena, ktorý by bol aspoň spolovice taký fascinujúci ako Agathin vymyslený detektív Hercule Poirot. Aj keď Phyllida je zvyknutá, že vraždy a vražedné metódy sú často témou rozhovorov, nález skutočnej mŕtvoly na dlážke v knižnici ju zastihne nepripravenú. Namiesto paniky sa chopí zdravého rozumu a rozhodne sa celú situáciu riešiť prakticky – a s veľkou dávkou zvedavosti. Čoskoro sa ukáže, že obeť sa dostala do Mallowan Hall, kde práve prebiehal večierok, pod falošnou zámienkou. Napokon má Phyllida na starosť nielen skupinu náročných hostí – vrátane kŕdľa rozrušených slúžok –, ale musí zvládnuť aj zástup zvedavých novinárov, ktorí obliehajú dom. Keď sa nájde ďalšie mŕtve telo, Phyllida sa rozhodne kráčať v šľapajach Hercula Poirota, aby zistila, kto z hostí v Mallowan Hall je vrah. S pomocou príťažlivého dedinského lekára doktora Bhatta, majordóma Dobbla a služobníctva Phyllida zbiera stopy. Vrah je stále nablízku a pripravený znova udrieť. Len bystrý úsudok môže Phyllidu ochrániť pred nečakaným koncom.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Murder at Mallowan Hall , 2021

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vražda v Mallowan Hall. Přihlašte se a napište ho.

Ulala
dnes 5 z 5

Výstižné je hodnocení Amazonu "Geniální mix Vraždy v Orient expressu a Panství Downton". Popis fiktivního domu Agathy Christie a život, zejména služebnictva, v něm přidává na atraktivnosti příběhu. Mohu říct s klidným svědomím, že je to poklidné a příjemné čtení. Už mám nachystaný další díl. Dávám čtyři * za příběh a jednu za odvahu autorky jít do tak nejistého projektu.

Starmoon
22.04.2024 4 z 5

Oblúkom sa vyhýbam beletristickým knihám, v ktorých je Agatha Christie jednou z postáv (prekvapivo je ich dosť, väčšina sa snaží objasniť záhadu jej zmiznutia po rozvode), ale k tejto ma prilákala autorkina odvaha/drzosť vkomponovať Christie do úplne fiktívneho príbehu, ktorý sa odohráva v jej reálnom domove...

Ako určitá literárna hra pre fanúšikov Agathy celkom fajn (napríklad keď Christie na základe vraždy v knižnici vymyslí zápletku svojej knihy Mŕtva v knižnici), ale, buďme úprimní, nebyť prítomnosti slávnej autorky v deji, bola by kniha tisícprvou snahou napísať detektívku v štýle a v dobe Agathy Christie. Jasné, ako celok to bolo milé, hravé, úsmevné, ale nič také, z čoho by človek padol na zadok.

Skvelou voľbou bolo určite odpratať Agathy Christie čo najskôr do vlastnej izby a prenechať vyšetrovanie aj rolu hlavnej postavy Phyllide. Tá bola ako postava veľmi fajn, zapamätateľná, sympatická, originálna; chvíľkami však možno až príliš "moderná" v zmysle, že asi len totálny neznalec danej doby by mohol veriť, že taký typ ženy, tobôž gazdinej, by sa mohol v opisovanom časopriestore naozaj vyskytovať. A hoci chápem, že autorka potrebovala spraviť z vyšetrovateľov čo najväčších ťuťmáčikov, aby mala Phyllida čo najväčší dôvod a priestor viesť vlastné vyšetrovanie, chvíľkami to už hnala takmer do karikatúry.

Celkovo som si však knižku užila aj s týmito mojimi výhradami a ak by v slovenčine vyšlo pokračovanie, rada si ho donesiem domov z knižnice.

P-puma-
18.02.2024 2 z 5

Já miluju detektivky od Agáty Christie, takže po přečtení anotace pro mě byla knížka jasná volba. Jenže její autorka není Agatha Christie. Hlavní hrdinka mi byla silně nesympatická. Technicky to bylo v pořádku, ale knížce chybí šťáva. Strašná škoda.

Dvůr zázraků, Pohádka a další knižní novinky (21. týden)

21.05.2023

Nová detektivka ve stylu Agathy Christie

14.02.2023

Sokolník, Lesk soumraku a další knižní novinky (7. týden)

12.02.2023

Kniha Vražda v Mallowan Hall v seznamech