Za širou Missouri přehled

Za širou Missouri
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146459/bmid_za-sirou-missouri-0CQ-146459.jpg 3 3 3

Kniha amerického historika a publicisty, nositele Pulitzerovy ceny, o kolonizaci severozápadu dnešních Spojených států. Roku 1831 vyslaly dva indiánské kmeny sídlící v této oblasti do St. Louis posly, kteří měli získat „kouzla“ bělochů. Američané se domnívali, že indiáni touží po křtu, což vedlo k vyslání amerických misionářů na území, které se dosud nacházelo pod britskou správou. Autor zasvěceně líčí rozkvět obchodu s kožešinami, vztahy mezi indiány a bělochy i některé historické postavy lovců, zvědů i misionářů. Podrobné líčení života na tehdejším americkém Západě je zasazeno do širšího rámce kulturního a historického vývoje USA.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo

Across the Wide Missouri , 1947

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Za širou Missouri. Přihlašte se a napište ho.

Pavlaj
25.05.2021 3 z 5

Na knihu ověnčenou Pullitzerovou cenou a doporučením R. D. Kaplana jsem se hodně těšila, ale přinesla mi spíš rozčarování. Takové nádherné téma - trapeři jako průkopníci kolonizace amerického Západu, boj o dominanci obchodu s kožešinami, vztahy s Indiány. Nedokázala jsem bohužel úplně sledovat DeVotův spletitý styl vyprávění se spoustou odboček. Nechápu jeho nezřízený obdiv k traperům, jejichž povahy a charakter mně přišly problematické a neobdivuhodné. Jeho vylíčení Indiánů je založené na dobových pramenech pocházejících od traperů samotných, takže hodně jednostranné a tendenční. Žádná oslava amerického průkopnictví na mě nedýchla, pokud se americké průkopnictví neměří na počet ulovených bobrů.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Za širou Missouri v seznamech

19. století Indiáni dějiny USA