(Yu)konský zápisník přehled

(Yu)konský zápisník
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/209252/mid_yu-konsky-zapisnik-209252.jpg 4 13 13

Tatranca Martina Notbúka Šóša odmalička lákalo dobrodružstvo a život severoamerických Indiánov. Trinásť rokov žil striedavo na Slovensku a v Kanade. Viac ako rok žil s rodinou trapera hlboko v buši. (Yu)konský zápisník je jeho správa z cesty za naplnením chlapčenského sna o živote uprostred prírody. Je to autentický pohľad na prácu wranglerov (pastierov koní) na kanadskom Yukone i na medziľudské vzťahy v prostredí, v ktorom "čo sa pohybuje príliš rýchlo, neprežije". Od návratu na Slovensko sa Martin Notbúk Šóš, inak vyštudovaný informatik a terapeut, snaží využiť skúsenosti získané v divočine na prežitie v džungli bratislavskej civilizácie.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize (Yu)konský zápisník. Přihlašte se a napište ho.

Recidivista
01.04.2024 4 z 5

V knihe je ako základný slohový útvar použité lineárne rozprávanie, čo prispelo k ľahkému a rýchlemu čítaniu. Väčšina príhod je zábavná a medzi riadkami je cítiť konštantne prítomný jemný satirický humor. Veľká literatúra sa síce nekoná, ale príjemné strávený čas rozhodne áno.

Kniha vo mne okrem iného vzbudila záujem o doteraz pre mňa neznáme Yukonské teritórium (rozloha 10-krát väčšia, ale počet obyvateľov 150-krát menší ako SR!). Ja som už za zenitom, ale pre mladšie ročníky môže byť kniha inšpiráciou, ako ísť za splnením svojho sna. V autorovom prípade bola tým snom sezónna otrocká práca v nehostinnom prostredí blízko polárneho kruhu. Nám ostatným sa môže "tento způsob léta zdát poněkud nešťastným", ale každý máme iné sny a tak je to v poriadku.

Z prečítaného nemám dosť informácií, aby som vedel zhodnotiť, aký dobrý bol Martin Šós ako wrangler. Avšak môžem potvrdiť, že je určite najlepší „spisovateľ“ spomedzi slovenských wranglerov v kanadskom Yukone.

8/10

Miška02
19.12.2021 4 z 5

dobrodružstvá mladého muža, ktorý objavuje neznáme kúty sveta
príjemné čítanie

Mayami
09.01.2019 5 z 5

Zaujímavé čítanie napísané zábavným štýlom. Potešila by som sa aj ďalšiemu zápisníku z divočiny, keď bol autor traperom, pretože písať vie veľmi dobre. Aspoň by som si zase na chvíľu odskočila prostredníctvom jeho zážitkov do divočiny.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha (Yu)konský zápisník v seznamech

Autorovy knížky