Vzkříšení Olympie přehled

Vzkříšení Olympie https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68581/bmid_vzkriseni-olympie-Z2L-68581.jpg 5 40 40

Autor provádí čtenáře dnešní Olympií, kolébkou a jevištěm her, které byly největší sportovní událostí starověku, a sleduje jejich historii. Evokuje atmosféru olympijských bojů, seznamuje se soutěžními disciplínami aodměnamivítězů. Zamýšlí se nad původem a účelem olympijských her, nad příčinami jejich rozkvětu i zániku a zabývá se vzkříšením olympijské myšlenky v novověku.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Olympia

Vzkriesenie Olympie , 1978

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vzkříšení Olympie. Přihlašte se a napište ho.

Igwarr
09.07.2021 4 z 5

Kniha nie je dlhá, oproti iným jeho knihám je o dosť kratšia. To však nič nemení na tom, že je to veľmi pekné dielo a príjemne sa číta. Vzkriesenie Olympie je krásnym príkladom toho, že Vojtech Zamaroský písať o dedinách ako nik iný. Čítajúci sa dozvie nemálo o vzniku olympijských hier, aké boli ich tradície, prečo zanikli, aké osobnosti pomohli k ich vzkrieseniu a ako je to s hrami teraz.

Igor1311
07.01.2021 5 z 5

Kedysi sa kvôli olmypijským hrám prerušovali vojny, dnes sa kvôli vojnám prerušujú olmypijské hry. myslím, že táto myšlienka vynikajúco vystihuje knihu.

Súhlasím s tými, ktorí tvrdia, že tak ako Zamarovský vie o dejinách písať málokto. Píše veľmi ľahkým a zrozumiteľným štýlom určeným pre širokú a historicky nie veľmi erudovanú verejnosť. Ku každej jednej téme vedie okľukou, ktorá nám ale dá vynikajúcu prehlaď o histórii. Tak tomu bolo aj pri Vzkriesení Olympie. Začal širšie a pretavil nám vznik a rozmach Grécka a jeho následný úpadok spôsobený vpádom Dórov. Z neho sa však Gréci pozbierali a vzniklo ešte silnejšie súštátie. A aj napriek mnohým politickým a vojenským rozporom tu bolo čosi, čo ich dokázalo spojiť. Spojiť tak, že kvôli tomu prerušili vzájomné boje. Hry. Olympijské hry.

Skvele opisuje ich vznik, ich hlavnú myšlienku, priebeh, disciplíny, víťazov /víťazov, ktorí boli vnímaní diametrálne odlišne ako dnešní/. Celý ich priebeh rozoberá dopodrobna, zaoberá sa trestami za podvody, vtedajšími rekordami (porovnáva ich s dnešnými /teda dnešnými, s tými, ktoré boli aktuálne v dobe písania knihy/), opisuje, čo hry znamenali pre celý helenistický svet.

Nezabúda ani na vzkriesenie hier koncom 19. storočia. Porovnáva ich znovuzrodenie a priebeh s antickými, objasňuje prítomnosť a absencie krajín, ich priebeh a posolstvo. nezabúda na register hier a ponuka nám menší zoznam antických víťazov.

Jedná sa o pozoruhodnú publikáciu plnú histórie, športu, umenia, dejín. Mal by si ju prečítať nielen milovník gréckych dejín, ale aj ten, čo sa zaoberá športom a hlavne ľahkou atletikou.

ujira
06.02.2019 4 z 5

Po přečtení téhle knihy zcela jinak pohlížím na ompijské hnutí a řecký odkaz ,,v zdravém těle zdravý duch,,.A znovu se mi potvrzuje, že sebelepší lidská snaha pěstovat kulturu těla a ducha se časem zvrhne. Audioverze mne tentokrát ochudila o obrázky, které v publikaci jsou a jistě velmi zajímavé.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Vzkříšení Olympie v seznamech

v dalších seznamech1x