Všetko trvá krátko přehled

Všetko trvá krátko https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471825/bmid_vsetko-trva-kratko-NIz-471825.jpeg 4 101 101

V knihe sa stretneme so zdravotnou sestrou, ktorá je rozhnevaná a utrápená, jej syn prepadol drogám a zločinu, a ona predsa musí utešovať ľudí, síce trpiacich, no obklopených blízkymi a životom, aký by si s nimi rada vymenila. Vidíme tu úspešného podnikateľa, ktorý si po samovražde svojho priateľa zúfa nad tajnosťami a zámlkami v ich vzťahu. Stretávame sa s čerstvou psychologičkou, ktorej štúdium ľudských psychických problémov poškodí najvzácnejšie spomienky na mŕtveho priateľa. A napokon je tu muž, ktorý odmieta filozofiu a útechu z nej, takže ešte aj u Yaloma vyprovokuje krízu sebaistoty. Je to radikálne úprimné priznanie ťažkostí ľudského života, ale aj oslava toho najkrajšieho, čo život prináša: lásky, rodiny, priateľstva. Všetko trvá krátko a všetci sme tu len dočasne. S Yalomom ako sprievodcom môžeme prežívať svoje dni nielen ako znesiteľné, ale ako zmysluplné a azda aj radostné.... celý text

Literatura světová Psychologie a pedagogika Příběhy
Vydáno: , Premedia

Creatures of a Day – and Other Tales of Psychotherapy , 2013

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Všetko trvá krátko. Přihlašte se a napište ho.

jaroiva
05.09.2023 4 z 5

Jak která povídka. Ale celkově bych lépe hodnotila ostatní knihy, které jsem od Yaloma zatím četla.

Momana
15.04.2022 5 z 5

Ač jsem se snažila tuto knihu číst tak, abych si něco odnesla z přemýšlení a technik významného psychiatra, nemohla jsem si nepokládat otázku, kolik otázek a kolik problémů, s nimiž se potýkají Yalomovi pacienti, si v sobě nesu já sama. Kniha se mi tak stala skvělým prostředkem nejen ke vzdělání, ale i k sebepoznání, které je pro výkon jakékoli pomáhající profese klíčové. Knihu moc doporučuji nejen těm, kteří se zajímají o psychoterapii - lidské příběhy a niterný svět postav jsou krásně popsány, věřím, že si v tom každý najde to své.

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

Poznali sa takmer celý život, vzájomne sa podporovali, usmerňovali, jeden druhého držali nad vodou a zrazu... sa mali rozlúčiť. On uznávaný psychiater a svetoznámy autor, ona výborná profesorka a popredná feministka, bojovníčka za rodové práva. Vyše šesťdesiat rokov spoločnej radosti i strastí, láskou a porozumením naplnených okamihov i občasných chmúrnejších dní sa zrazu malo skončiť.

Na jednej strane ani jeden z nich nič neľutoval, spoločne strávený život i chvíle zaslúženej samoty si obaja pochvaľovali, veď si ich užili naplno, na druhej strane ich vedomie blížiacej sa smrti (a s ňou spojenej straty či opustenia) bolestivo zasiahlo. Tvárou v tvár novovzniknutej situácii sa však neuzavreli do seba, ale tak, ako i mnohokrát predtým, sa jej rozhodli čeliť spoločne.

V emocionálnej spovedi Otázka smrti a života zachytili neľahkú realitu ich posledných spoločne strávených chvíľ – občas nádherných, naplnených smiechom a radosťou z času stráveného s rodinou či priateľmi, s ktorými zdieľali nezabudnuteľné zážitky, inokedy bolestných, pretkaných zúfalstvom a myšlienkami na vytúžený koniec.

O svojich skúsenostiach so zdravotnými problémami, nevyliečiteľnou chorobou či s čoraz nástojčivejšou otázkou "čo bude potom", ktorá sa nad nimi vznášala ako prízrak, rozprávali celkom otvorene, bez zbytočnej strojenosti, čím ich spomínanie nadobudlo ešte intímnejší (no zároveň bolestnejší) rozmer. Vo svojej surovosti to bolo dojemné, v drsnosti prekrásne.

Skutočná labutia pieseň dvoch prepletených duší

Knižní novinky (18. týden)

02.05.2021

Kniha Všetko trvá krátko v seznamech

v Právě čtených2x