Všelijaký poudání přehled

Všelijaký poudání https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427109/vselijaky-poudani5eR8OX-dGI-.jpg 5 3 3

Po Poudačkách a vhačkách, vydaných roku 2011, a Drobečcích z pobejtek z roku 2015 představuje tato kniha už třetí soubor vyprávění z pera lidového vypravěče a písmáka z Pasek nad Jizerou Františka Karla Pacholíka. Tematicky různorodý soubor přináší historky ze života v Podkrkonoší od konce 19. do poloviny 20. století. Oproti předchozím knihám se tato nejnovější soustředí převážně na vyprávění o skutečných událostech v Pacholíkově rodišti a jeho okolí, zatímco pověsti, tedy vyprávění s příměsí fantastické složky, jsou tentokrát zcela opomenuty. Knihu doprovázejí historické fotografie, stejně jako tomu bylo u Poudaček a vhaček, a jak je v pacholíkovských edicích zvykem, méně srozumitelné nářeční výrazy vysvětluje srovnávací slovníček.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Všelijaký poudání. Přihlašte se a napište ho.

LukasB.453
27.04.2023 5 z 5

v žánru podkrkonošské folkloristiky naprostý vítěz kategorie. a nejsou to jen tak nějaké strejcovské bláboly, na "Pacholíka" se odkazuje jako na poměrně seriozní zdroj třeba Vl. Pilous ve svých článcích v časopise Krk. a Jiz. hory

1casper
08.11.2020 5 z 5

Kniha se mi dostala do ruky náhodou.
Vypráví o historii míst pro mě velmi dobře známých, na některá se zajdu procházkou podívat.
O paní "babě" Zátocké tu dodnes kolují legendy.
Jsem ráda i za dobové fotografie, prohlíželi jsme je celá rodina.

Doporučuji knihu všem, kdo se zajímá o historii Rokytnice, Pasek a okolních vesnic.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Všelijaký poudání v seznamech

František Karel Pacholík