Vojna sahibov přehled

Vojna sahibov
https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95310/bmid_vojna-sahibov-I2N-95310.jpeg 4 11 11

Výber 10 poviedok. Autor knihy ako dobrý znalec indických pomerov, pôsobivo evokuje atmosféru ďalekých krajov a stvárňuje plnokrvné postavy anglických vojakov, námorníkov, obchodníkov, úradníkov, a ich rodín v kontakte s mentalitou a charakterom domorodého obyvateľstva. Svet zvierat a rastlín je zároveň alegóriou Kiplingových predstáv o zákonoch života. Priamy dialóg, hovorová angličtina pomiešaná s domorodými výrazmi, vtipy a aforizmy dotvárajú svieži obraz Orientu.... celý text

Literatura světová Povídky Historie
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Traffics and Discoveries. Actions and Reactions. Limits and Renewals. Many Inventions. Plain Tales from the Hills

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vojna sahibov. Přihlašte se a napište ho.

Adigiotto
15.01.2023 3 z 5

Želal by som si vo výbere viac poviedok ako Brána storakého žiaľu a Najúžasnejší príbeh pod slnkom. Ale keďže ma polovica z desiatich poviedok málo zaujala, zostal celkový dojem: neuškodí ani nenadchne.

Koka
02.03.2020 3 z 5

Keď mi tie poviedky vôbec niečo priniesli, tak jedine poznanie, že byť zamestnaný v britskej koloniálnej správe, s miestom určenia "pracovisko India", nebol žiaden med. Pre mnohých Britov to bolo vlastne iba východisko z núdze - útek pred veriteľmi, ženami, problémami doma.
Áno, Británia si v Indii nahrabala obrovské bohatstvo - ako krajina a tiež jej jednotliví príslušníci (veď doteraz je množstvo britských domácností obohatené o "suveníry z kolónií", o múzeách ani nehovoriac), ale čo to urobilo s fyzickým a psychickým zdravím tých ľudí - to už taká výhra nebola.
Poviedky z čisto vojenského prostredia ma nezaujali, a tie, v ktorých hrali rolu civilné osoby, hlavne ženy - tie mi zas pripadali ako epizódy z Forsterovej Cesty do Indie. V niekoľkých poviedkach sa zaujímavo, dokonca až vtipne, zrkadlí špecifický problém, taký častý u mladých zástupcov britskej koloniálnej správy: absurdne zúžený okruh pre výber možných partnerov / partneriek, a z toho plynúce deformácie vzťahov.
Ve všetkých ukážkach však poznať, že Kipling vedel, o čom píše - námety čerpal z dôverne známeho prostredia a charaktery z vlastnej skúsenosti.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Vojna sahibov v seznamech