Vesmír v kvapke vody přehled

Vesmír v kvapke vody https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396103/bmid_vesmir-v-kvapke-vody-Uj3-396103.jpg 5 7 7

Vydajte sa na inšpiratívnu púť zákutiami reportérskej práce. Chcete vedieť, ako kladie nobelistka Svetlana Alexijevič otázky svojim hrdinom? Kde hľadá Martin Pollack cesty do minulosti? A ako píše Wojciech Tochman reportáže, z ktorých nám je fyzicky zle? Nazrite do kuchyne prekliatych reportérov vo výnimočnej knihe rozhovorov Vesmír v kvapke vody. Literárna reportáž je fascinujúce umenie, ktoré v sebe spája to najlepšie z literatúry i novinárstva. Je to hľadanie pravdy, ale aj formy, výrazu, správnych slov. Agnieszka Wójcińska sa vo svojej knihe pýta reportérov na to, čo pre nich znamená reportáž, ako hľadajú svoje témy, hrdinov, no nebojí sa im klásť ani osobné otázky o samotnej práci či súkromí. Prečítajte si dvanásť silných rozhovorov s dvanástimi výnimočnými ľuďmi, ktorých diela sú dnes už klasikou literárnej reportáže. Kniha Vesmír v kvapke vody vychádza v preklade Patrika Orieška.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vesmír v kvapke vody. Přihlašte se a napište ho.

Starmoon
26.08.2022 5 z 5

Kniha rozhovorov s ľuďmi, ktorí majú čo (a vedia ako) povedať. Novinárka kladie otázky novinárom; a čo rozhovor, a čo odpoveď, to stimuly na premýšľanie.

„Môžeme z niekoho spraviť somára, ale to znamená, že ho nechceme pochopiť. A ak ho nechceme pochopiť, automaticky si ohraničujeme možnosť vnímania toho, čo je vonku, za našim videním sveta, za hranicou našej citlivosti. Možno by v takom prípade bolo lepšie, keby sme sa vôbec nerozprávali.“ (Paweł Smoleński)

„Úlohou reportéra je búrať stereotypy, prekážať schematickému mysleniu.“ (Katarzyna Surmiak-Domańska)

„Myslím si, že nahováram ľudí, aby prešli zo stany páchateľov na stranu obetí. Pretože ak nedokážeš povedať dvadsať viet o tom, čo sa stalo v roku 1994 v Rwande, si na strane páchateľov. Páchateľom šlo o to, aby sa na obete celkom zabudlo, aby sa vymazali z nášho vedomia. (...) Kat vyžaduje mlčanie, obeť potrebuje našu pamäť.“ (Wojciech Tochman)

Mimochodom, veľmi sa mi páčil najmä rozhovor s Wojciechom Jagielskim. Z toho by sa dalo citovať veľa, pripájam aspoň pár myšlienok, ktoré podľa mňa skvelo ilustrujú aj slovenskú (novinársku) realitu:

„Novinári sa dnes zaoberajú kreovaním vlastnej postavy, a nie písaním o tom, čo nás obklopuje.“

„Namiesto toho, aby sme sa zamysleli, čo je dôležité a ktoré informácie máme umiestniť na prvú stranu, robíme brainstorming a hľadáme, čo najviac zaujme čitateľa. Pokúšame sa mu zapáčiť.“

„Prvým zlom bolo, že sa informácia stala tovarom. To však nie je koniec. Tovar treba zabaliť a dnes je najdôležitejší práve ten obal.“

ljubo1473
09.12.2019 4 z 5

Veľmi dobrá kniha, ktorá vás vie nasmerovať, čo si ďalšie prečítať z vydavateľstva Absynt. Výrazne vyčnieva rozhovor s Liao I-wu.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Vesmír v kvapke vody v seznamech

v dalších seznamech1x

Autorovy knížky