Velké polární výpravy přehled

Velké polární výpravy https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75680/bmid_velke-polarni-vypravy-65d3bd2931d7c.jpg 3 6 6

Po celá staletí se snažili jednotliví mořeplavci i celé výpravy proniknout do polárních končin na severu i na jihu Země. Hledali podél severoamerického pobřeží cestu do Číny a Japonska, podobně jako na jih od Ohňové země hledali bájnou terra australis incognita. Jako magnet je přitahovaly severní i jižní pól. Jejich cesty provázely mořské bouře, studené vichry, silné mrazy a sněhové metelice, hlad a kurděje. Jejich lodě mnohokrát uvízly v ledovém zajetí, a přesto se s přicházejícím jarem znovu vydávali zaplňovat bílá místa na mapě. Nemalé množství polárníků i celé výpravy zmizely jako oběti polární vášně. Kniha líčí osudy nejznámějších dobyvatelů severu a jihu: H. Hudsona, Johna a Jamese Rossových či J. Franklina pokoušejících se proniknout zamrzajícími průlivy mezi ostrovy na severu Ameriky, úspěšnou plavbu R. Amundsena, snahy E. Kanea, F. Nansena a dalších polárníků dosáhnout severní pól, i zápas o prvenství mezi F. Cookem a R. Pearym. Zachycuje tragické vyústění závodu o dosažení jižního pólu mezi Amundsenem a Scottem a nenaplněnou touhu E. Shackletona přejít Antarktidu. Romantiku plachetnic a parolodí posléze nahradily vzducholodě a letadla a k „hrdinovi obou pólů“ Amundsenovi přibyli U. Nobile a R. E. Byrd. A právě v této době zároveň končí životní příběh nejslavnějšího dobyvatele ledových pustin, Roalda Amundsena, jehož osud knihu rámuje.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Velké polární výpravy. Přihlašte se a napište ho.

Inozuka
04.04.2018 3 z 5

Není to tak hrozné, jak by se mohlo zdát podle zdejšího hodnocení. Autor sice občas sklouzává k mylnému dojmu, že vkládat příběh do příběhu, je znakem uměleckého stylu a literatuře faktu dodá punc výjimečnosti, v čemž se hluboce plete, ale jinak se jedná o jednoduchý souhrn základních historických záznamů o dobývání obou pólů. Nic extra závratného, ale člověka to dokáže pořádně nažhavit, aby si přečetl o polárních expedicích nějakou pořádnou knihu. Jdu se po něčem porozhlédnout ...

hnatlubo
01.07.2016 2 z 5

Špatně se čte, nezáživná

Jack93
21.09.2015 2 z 5

Edice Magnetka patří k mé oblíbené literatuře faktu. Nabízí pestrý a široký záběr na světové dějiny, především 19. a 20. století, ať už se to týká detektivní práce v průběhu Americké občanské války, Mnichovské dohody, zřízení Protetorátu, atentátu na Heydricha nebo Operace Kondor v Latinské Americe.

Jedná se o opravdu unikátní edici, ale není růže bez trní. Všechno zkrátka nemůže být dokonalé. Chybička se občas vloudí a přesně o to v publikaci Velké polární výpravy jde. Tahle knížka se vůbec nepovedla! Příšerně, příšerně napsané! Ještě u žádné jiné knížky jsem si tolik nepřál, abych byl na jejím konci. Bylo to spíš utrpení než radost ze čtení. Neskutečně moc se mi ulevilo, když jsem ji dočetl.

Autor neustále přeskakoval a příběhy polárníků na sebe logicky nenavazovaly, takže z toho vznikl ohromný guláš. Bohužel, i Edice Magnetka se někdy utne.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Velké polární výpravy v seznamech

v Právě čtených1x