Válečník přehled

Válečník https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472636/bmid_valecnik-FbW-472636.jpg 5 107 107

Saské kroniky série

< 13. díl

Válečník je závěrečný díl Cornwellovy románové série Anglosaská kronika, v němž kromě vyvrcholení úsilí o sjednocení všech saských království spisovatel líčí usmíření hlavního hrdiny se synem, křesťanským biskupem. Po letech bojů žije Uhtred z Bebbanburgu ve své nedobytné tvrzi a netouží po ničem jiném, než aby mohl dožít své dny zde, ve svém pravém domově, o nějž po celý život bojoval. To mu však osud nedopřává. Vývoj v Británii pomalu, ale jistě spěje k rozhodujícímu střetu tří hlavních sil: Sasů v čele s králem Æthelstanem, Skotů s králem Constantinem a Norů, usazených v severní Northumbrii a především v Irsku, které shromáždil ambiciózní vůdce Anlaf. A právě Uhtredova Northumbrie se stává uzlovým bodem tohoto střetu, jenž vyústí v rozhodující bitvu u Brunanburhu. Válečník, kterým Cornwell celou sérii uzavírá, představuje velkolepé finále impozantního příběhu o vzniku Anglie.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , BB art

War Lord , 2020

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Válečník. Přihlašte se a napište ho.

Deia
15.05.2024 5 z 5

Tak som sa dostala na koniec Uhtredovej púte. Spolu sme, samozrejme s prestávkami, strávili dva roky a bol to veru príjemný čas. Uhtred je už starý, nie že by v pár predchádzajúcich častiach nebol, a chcel by v kľude dožiť v svojej pevnosti. Ale vie, že sa mu to nepodarí, takže opäť sa dočkáme rôznych bitiek, politikárčenia a podobne. Musím povedať, že najviac ma tu rozčuľoval Æthelstan, keďže sa k Uhtredovi správal tak, ako sa správal. Ale zas, aj Uhtred sa niekedy správa ako nevyspelý chlapec, zjavne to s vekom fakt neprejde. Záverečná bitka je epická, ako to už v tejto sérii býva zvykom. A aj keď sa mi niekedy séria zdala rozťahaná, ako celok mi prirástla k srdcu, bol v nej humor, kopa napätia a bitiek a hlavne mnoho historických faktov, ktoré som naozaj ocenila. Bude mi chýbať, ale čoskoro sa určite pustím do nejakej ďalšej autorovej série.

yerry
06.04.2024 4 z 5

Rozmýšľam ako ohodnotiť tento posledný diel inak kvalitnej ságy. Mám z neho trochu rozporuplné pocity. Akosi mi svojim konceptom nezapadá do predošlých zväzkov. Dej je totiž natiahnutý do niekoľkých rokov a v podstatnej časti knihy sa nič moc nedeje.

Áno, Uhtredov Bebbanburg je ohrozovaný z viacerých strán, napriek tomu je zrejmé, na ktorú stranu sa pridá. Historickým ťažiskom sú tu tri udalosti. Rok 927, kedy Æthelstan povolal Constantina, vládcu Škótska a vládcu Northumbrie Guthfritha , aby mu prisahali loajalitu. Rok 934 a Æthelstanov vpád do Škótska. A napokon rok 937, keď vojská škótsko-nórskej aliancie vedené Anlafom (Guthfrithovým bratom) vpadli na Æthelstanovo územie. Pričom rozhodujúca bitka sa udiala pri Brunanburhu. Tam sa malo rozhodnúť, či sa sen o Englalande zdarne zavŕši.

Opäť sa tu vyskytujú vlčí bojovníci úlfhéðnar, čiže berserkovia v Anlafovom vojsku. Už zo svojej podstaty však nemali veľkú šancu proti organizovaným saským útvarom. Účinnými mohli byť hlavne proti neorganizovanému nepriateľovi. V tejto dobe bola ich sláva pravdepodobne už na ústupe, podobne ako samotné pohanstvo.

Nebyť toho epického, kvalitného a strhujúceho záveru pri opise samotnej bitky, neviem neviem. Ten záver ma však presvedčil, že autor to napokon uhral veľmi dobre. Napriek tomu, že Uhtred v tej štítovej hradbe musel už mať poriadne cez 80 rokov ;) Wyrd bið full ãræd...

Luigi1
22.11.2023 5 z 5

Tak to se povedlo velice dobře napsané

Knižní novinky (34. týden)

23.08.2021

Kniha Válečník v seznamech