V zúženém prostoru přehled

V zúženém prostoru
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146912/mid_v-zuzenem-prostoru-1ma-146912.jpg 4 4 4

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize V zúženém prostoru. Přihlašte se a napište ho.

w3s
18.10.2013

... záslužná kniha o praktických věcech většinou v nepraktickém politickém zřízení
Důsledná v názorovém pojetí skladby a zpracování. Žádná prognostika a vše v zúženém prostoru :)

HTO
29.01.2013 5 z 5

Záslužná kniha vynikajících článků profesora Černého. Taková „Beseda se studenty“ z roku 1968 na několika stránkách shrnuje vzběsenou blbost poúnorových poměrů – věru že by si zasloužila být přetiskována i dnešními studentskými časopisy!

Výpisek, skutečně černohumorný, na téma, které je mi zásluhou třeba takových edic, jako je Knihovna klasiků, blízké: „V roce 1948, kdy se komentář a studie staly již docela povinným pravidlem, pochybností ještě přibylo. Přiznám se, že jsem náležel mezi pochybovače a skeptiky. Značnou část té skepse způsobila úroveň doslovů: téměř napořád si kladly za hlavní cíl objevit, čím bylo vydané dílo ve své době pokrokové, a proč tedy vůbec ještě zaslouží, aby u nás na jeho edici padlo tolik papíru. Estetická cena sama o sobě jako důvod edice zřejmě nestačila, hodnota knihy ležela pouhopouze v aktuálně politické potencialitě obsahu. Doslovy se okamžitě staly jevištěm interpretačního diletantismu, na nějž neplatily ani meze směšnosti. Některé z nich po té stránce přímo prosluly – vzpomínám si sám na doslov k jednomu vydání Mrštíkovy Pohádky máje a na doslov k prvnímu tuším poválečnému vydání Květů zla –, jednou nám z těch doslovů let 1945 až 1955 nějaká vtipná hlava pořídí antologii, která nebude nejmenší okrasou naší humoristické literatury.“

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha V zúženém prostoru v seznamech