Ultima Thúlé, nejzažší zem přehled

Ultima Thúlé, nejzažší zem https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380857/bmid_ultima-thule-nejzazsi-zem-Mtf-380857.jpg 4 14 14

Kolik toho unese báseň? Nikoli ve smyslu „jak mnoho“, nýbrž „jak nejméně“. Právě s tímto pokušením se Vít Slíva vyrovnává. A je to pokušení, k němuž v jistém okamžiku dojde snad každý zasvěcenec Poezie, přičemž Slíva si k němu klestil cestu již v předchozích sbírkách. Dalším silným momentem budiž setkání Eróta s Thanatem, objetí lásky a smrti. A pak jsou tu věci poslední, Slívova eschatologie — loučení, ztráty, tíže nenávratna. Procházíme se básníkovou „temnou nocí“, tedy stavy plnými úzkostí a nejistot: Co s námi bude, až tady už nebudeme? Co všechno utáhne slovo, když se ho musíme vzdát? A co utáhne víra, když se dostavují myšlenkově studené běsy pochyb? Barokní sváry a v nich více tmy než světla… a Boha nevidět. Vím, že bych měl věřit, ale neumím to. Neumím to, ale modlím se.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ultima Thúlé, nejzažší zem. Přihlašte se a napište ho.

Ovar
06.08.2022 odpad!

Literární ekvivalent exhibicionismu.
Pod honosným kabátem se skrývá jen...
Platón by zaplakal.

OHložek
05.02.2019 4 z 5

Slíva až podivně plačtivý, ve srovnání s poslední Šiktancovou sbírku, kde popisuje také ubíravé ubývání, je mi Slívovo štkání až jakýmsi podivným umanutným pláčem. Byť ještě není důvod, autor je ve věku 68 let poměrně mlád :)

Elsinor024
19.10.2018 4 z 5

Objevila jsem Víta Slívu a líbí se mi. I to, že se v knize občas mihne Platón a autor se netají náklonností k němu.
Básně jsou syrové, někdy temné a často silné, v každé je jasná emoce. Ale mezi tím se objeví i snivé a něžné.

Svíce plane pod měsícem
měsíc nad svící

Světla nikdy nenasycen
v obou hořící

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Ultima Thúlé, nejzažší zem v seznamech