Ukradené dětství přehled

Ukradené dětství https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/578/ukradene-detstvi-578.jpg 4 55 55

Ukradené dětství líčí osudy autorčiny rodiny. Po okupaci v roce 1968 začal být její otec jako kritik režimu pronásledován a vyhozen z práce. Po několika letech mu úřady dovolily odjet do zahraničí, ale vzápětí ho zbavily občanství. A tak musí malá Káťa spolu s rodiči a mladším bratříčkem odjet ze země, v níž strávila dětství, a vydat se na sever - nejprve do Dánska a později do Švédska, kde se rodina usadí natrvalo. Pro Káťu to není vůbec snadné, musí se vyrovnat se steskem po domově, po milované babičce a po kamarádech, naučit se nový jazyk a navíc bojovat se šikanou ze strany švédských spolužáků. Postupně se však v nové zemi zabydluje. K tomu ji dopomůže i pozvání neznámé švédské rodiny, aby u ní na venkově strávila léto a poznala tak kulturu a zvyky své nové země zblízka.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ukradené dětství. Přihlašte se a napište ho.

Nofar197
07.05.2023 5 z 5

Autorka v knize velice pěkně, bez sentimentu a pocitu hořkosti zpracovala své vzpominky, kdy útlém dětství musela čelit ztrátě známého prostředí, milované babičky a přátel, a naopak zvyknout si na novou neznamou zemi, jejíž jazyk a kultura ji byly naprosto cizí. Výborná kniha.

lencin
27.09.2020 4 z 5

Autobiografické vzpomínky. Autorka se narodila v roce 1964 a v roce 1974 byl její otec donucen k emigraci.
Jaké to je, když v 10 letech musíte opustit zemi,kde jste až dosud byli doma?
Příběh rodiny na pozadí dějin Evropy 20.století.
Hezké.
(2013)

Han-nah
28.01.2020 5 z 5

Jak je v komentářích přede mnou. Myslím, že část mladé generace, i kdyby si ji měli povinně přečíst, nepochopili by podstatu této knihy. Nežili v té době, ale připomínek mají vždy plno.
Přece většína lidí taky v té době nechtěla žít, ale narodili se zde a každý nechtěl, nemohl nebo nenašel odvahu emigrovat a vycestovat. Káťa s rodinou a bratrem mohli. Tak jako Káťa jsem byla v jejich letech a při čtení už teď o mnohem starší si nedovedu představit, kdyby mě rodiče vytrhli z mé dětské jistoty, od mých blízkých, kamarádů a všeho, co mě v té době bavilo. Ano, rodiče jsou pro dítě jistota, ale jak Káťa popisuje svůj putovní život, ztratila tímto své dětství.
Vystihuje to:
DOMOV. To slovo zní povědomě, ale já už nevím, co znamená. Někam patřit, mít pocit jistoty. Kdysi jsem to věděla, ale teď už jsem to zapomněla. .............

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Ukradené dětství v seznamech