Trapný konec rytíře Bartoloměje přehled

Trapný konec rytíře Bartoloměje https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22898/bmid_trapny-konec-rytire-bartolomeje-cac-22898.jpg 4 48 48

Příběh se odehrává v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad. Vypráví mimo jiné o pozdní lásce a životním zvratu v osudech lidí, jež je schopna způsobit. Autor se inspiroval zprávami o pěnězokazecké dílně v jeskyni Mincovna na Zlatém koni u Koněprus. Německy mluvící čtenáři si mohli přečíst překlad Das unrühmliche Ende des Ritters Bartholomäus. V roce 1988 ho vydalo nakl. Neues Leben.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Trapný konec rytíře Bartoloměje. Přihlašte se a napište ho.

milary
15.03.2023 5 z 5

Na první pohled jednoduchá historická dobrodružka kořeněná romantikou. Napsaná ovšem nádherným jazykem, prozrazujícím autorovu vášeň pro historii, s charakteristickou živostí, pro Václava Erbena tak typickou.
A na pohled druhý? Všechno zůstává. Jen ta idyličnost, která na člověka hned na počátku mylně dýchla, poznenáhlu nabývá podobu ironickou, příběh vypovídá o cti i nepočestnosti. A ceně, kterou je třeba zaplatit za obojí.

TomHr
26.10.2021 5 z 5

Historické romány zalidnily středověkou krajinu spoustou chrabrých reků, statečných rytířů, hrdinů s jejich nevídanými skutky. No jo, ale co všichni tihle velitelé armád a družin dělají na stará kolena? To už se do románů moc nehodí. A přesto: může se z toho vyklubat zajímavý příběh.
Trapný konec rytíře Bartoloměje je oddechovka, má docela přímočarý děj, je vyprávěn chronologicky, autor si vystačí s desítkou postav, které ovšem vykreslí plasticky a uvěřitelně, jakož i dobové reálie. Navíc vládne velmi příjemnou češtinou. Daří se mu aspoň mírně přizpůsobit jazyk historickému období a kontextu. A tak třeba zjišťujeme, že slovo "trapný" mělo ve středověku poněkud jiný význam, než jak ho vnímáme dnes.

Adiemus
18.07.2021 5 z 5

Byla jsem nadšená. Škoda, že po tak zajímavém námětu nesáhne nějaký schopný režisér. Jenže co kdyby to dopadlo jako s Vondruškovým Ve jménu krále...

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Trapný konec rytíře Bartoloměje v seznamech

v Právě čtených2x