Skočný príliv přehled

Skočný príliv https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221809/bmid_skocny-priliv-oYS-221809.jpg 4 762 762

Na severnom pobreží ostrova Nordkoster v Hasslevikskom zálive je zvyčajne rozdiel vo výške hladiny vody medzi odlivom a prílivom päť až desať centimetrov, výnimku tvorí skočný odliv a skočný príliv. Nastávajú v okamihu, keď Slnko a Mesiac ležia v jednej línii so Zemou. Vtedy rozdiel vo výške hladiny dosahuje aj pol metra. Ľudská hlava meria na výšku približne dvadsaťpäť centimetrov. 1987 V chladnom svite mesiaca v splne na morskej pláži ktosi spácha sadistickú vraždu. Obeťou je mladá tehotná žena. Páchatelia sú traja. Vražda má aj očitého svedka, náhodou sa ním stane deväťročný chlapec. Vyšetrovateľ Tom Stilton napriek úsiliu nenachádza nijaký motív vraždy. Ani páchateľov. Ani identitu obete. Prípad zostane nevyriešený a putuje ad acta. 2011 Olivia Rönningová, študentka Policajnej akadémie, v seminárnej práci rieši nevyjasnený odložený prípad z pobrežia. V starých prameňoch hľadá nové súvislosti, prehodnocuje fakty, zisťuje, čo sa dá. No najťažšie pre ňu je nájsť muža, ktorý viedol vyšetrovanie. Tom Stilton akoby sa prepadol pod zem. Lenže Olivia nie je z tých, čo sa ľahko vzdávajú, a jej pátranie vedie k neuveriteľným záverom. Byť „priklincovaný“ na sedačke, mať chuť ignorovať čas a možno aj povinnosti, to je z uhla pohľadu mnohých čitateľov tá správna kniha, kvôli ktorej sa oplatí byť hore do neskorej noci a na záver povedať: fenomenálne! Ku knižkám tohto typu určite patrí krimi triler Skočný príliv. Už pred uvedením na trh vyvolal román zaslúženú pozornosť a práva na jeho vydanie sa predali do viac ako dvadsiatich krajín vrátane Slovenska.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Springfolden , 2012

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Skočný príliv. Přihlašte se a napište ho.

gabriel375
16.03.2024 2 z 5

majtrovsky napísaný napínavý hnusný príbeh. A tým to končí. Nikdy človek nepocíti túžbu uložiť si ho do knižnice tých hodnotných, ak mi rozumiete. Uzná, že to bolo dobré a posunie knihu ďalej.

NoraHudecová
05.03.2024 5 z 5

Všeobecne k sérii:
Keď som začala túto sériu čítať po prvý krát, nenadchla ma. Dokonca som ju na niekoľko mesiacov odložila naspäť do mojej knižnice. Teraz som veľmi rada, že som sa k nej napokon vrátila.
Rozbeh bol pomalší (práve to ma pri prvom pokuse odradilo), ale autori to vykompenzovali zaujímavými a podrobne vykreslenými charaktermi postáv. Tak, ako je typické pre severské kriminálky, je tu mnoho postáv s komplikovanými menami a je potreba trochu času na to, aby sa v nich čitateľ zorientoval, ale rozhodne to stojí za to. Zápletky sú pútavé a niektoré vás priam pohltia. Z príbehov srší nebezpečenstvo, napätie a urputná snaha celého tímu, za akúkoľvek cenu prípady vyriešiť. Táto naliehavosť často pramení z osobnej zainteresovanosti do jednotlivých prípadov. Niektoré pasáže sú naozaj neuveriteľné a trošku odtrhnuté od reality, mne to však vôbec neprekážalo. Každé vyšetrovanie poukazuje aj na mnoho sociálnych konfliktov, s ktorými bojuje nie len Švédsko, ale celý svet. Možno práve preto, sa autori rozhodli dej čiastočne situovať aj do iných krajín, napr. Rumunsko či Thajsko.
Knihy na seba nadväzujú, preto odporúčam čítať v poradí v akom vychádzali. Séria má svoje pre aj proti, ale vo všeobecnosti sa mi veľmi páčila a môžem ju odporučiť. Tento rok by malo vyjsť ďalšie pokračovanie tejto série, to si určite nenechám ujsť.

Skočný príliv:
Nevyriešený prípad sadistickej vraždy mladej tehotnej ženy z roku 1987 sa po viac ako 20 rokoch stáva témou seminárnej práce študentky policajnej akadémie. Okrem toho polícia vyšetruje fyzické útoky na ľudí bez domova a vraždu spojenú s významným podnikateľom, ktorý sa pohybuje v tej najvyššej politike.

ArwenAragorn
27.02.2024 5 z 5

85%

Úžasný thriller. Je velice čtivý, napínavý, v některých místech hodně, s mnoha překvapeními a zvraty. Například to, co jsem se dozvěděla v závěru knihy o Olivii mi vyrazilo dech.
Je tady hodně postav, ale žádná tu není zbytečně. Postupně se všechno propojuje, vše je objasněno, popsáno a vysvětleno. Olivie se do všeho hrne po hlavě, ale tím je mi sympatická a Tom je prostě svůj. Postavy jsou tady vůbec bravurně vykresleny, z těch dalších, co se mi líbili můžu jmenovat třeba Abbase a Norka.
Už se těším na další thriller s dvojicí Olivia + Tom a tento vřele doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Skočný príliv v seznamech

v Právě čtených8x