Temný oheň přehled

Temný oheň
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505332/bmid_temny-ohen-ePS-505332.jpg 4 232 232

Matthew Shardlake série

Píše sa rok 1540. Henrich VIII. je na tróne už tridsaťdva rokov, keď právnik Matthew Shardlake, známy ako „najbystrejší hrbáč anglického súdnictva“, musí neodkladne pomôcť priateľovej mladej neteri, ktorú obvinili z vraždy. Napriek hrozbám týrania a škripca dievča nevysvetliteľne mlčí. Shardlake takmer prehrá jej prípad, no v poslednej chvíli získa odklad – taký, ktorý ho opäť zapletie do intríg Thomasa Cromwella, Henrichovho obávaného generálneho vikára. Výmenou za dva týždne navyše, ktoré dostane na vyriešenie vraždy, prijme Shardlake Cromwellovu úlohu nájsť tajné zásoby Temného ohňa – starovekej zbrane hromadného ničenia. Cromwell, ktorý je v kráľovej nemilosti, odkedy sprostredkoval Henrichovo katastrofálne manželstvo s Annou Klévskou, sa spolieha, že Shardlakov objav mu udrží miesto na dvore hemžiacom sa sprisahaniami. C. J. Sansom vyštudoval históriu na Birminghamskej univerzite, kde neskôr získal aj doktorát. Vystriedal niekoľko zamestnaní a napokon sa rekvalifikoval na právnika. V Sussexe si založil prax a právnickému povolaniu sa venoval, až kým sa nestal spisovateľom na plný úväzok. Román Temný oheň je druhá časť jeho slávnej shardlakovskej ságy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Aktuell

Dark Fire , 2004

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Temný oheň. Přihlašte se a napište ho.

Dydy7
24.04.2024 5 z 5

Temný oheň je druhá časť z detektívnej série, kde zločiny vyšetruje právnik Matthew Shardlake. Prvá kniha "Zánik" bola výborná a môžem povedať, že táto sa jej minimálne vyrovnala. Dej sa oproti Zániku odohráva o tri roky neskôr v roku 1540. Opäť vidno ako má autor perfektne naštudovanú históriu Anglicka a skvelo opísal celé prostredie, v ktorom sa kniha odohráva.

Matthew Shardlake sa tu venuje dvom prípadom, najskôr vyšetruje prípad dievčiny, ktorá je možno nespravodlivo obvinená z vraždy a potom bude opäť musieť pracovať pre Thomasa Cromwella a zistiť, čo sa stalo s nebezpečným, temným gréckym ohňom, ktorý je najhoršou zbraňou aká kedy existovala.

Sansom napísal naozaj pútavý príbeh z historického Londýna, dej Vás vtiahne a aj napriek tomu, že je to celkom hrubá kniha, číta sa veľmi ľahko.

Je plná intríg, zvratov a koniec bol naozaj vyšperkovaný a prekvapivý...

Igor1311
29.02.2024 4 z 5

Rovnako podarené ako prvý diel, ale opäť len na štyri hviezdičky. Na piatu mi tam čosi chýba, čosi, čo má Červenákov Stein a Brabarič, suchý humor a väčšia dávka napätia. Ale aj bez toho ide o veľmi dobrú historickú detektívku.

markulina711
25.02.2024 5 z 5

Výborně vykonstruovaný detektivní příběh, zasazený do tudorovského Londýna. Opět se setkáváme s právníkem Matthew Shardlakem,opět je nucen pracovat pro Thomase Cromwella. Píše se rok 1540, Cromwell tahá za kratší konec, hraje o všechno. Sjednal stárnoucímu Jindřichovi sňatek z nevěstou, která se mu nelíbí a vliv vévody Norfolka roste. Chytá se naděje na znovuobjevený řecký oheň, zapomenutou zbraň hromadného ničení, pomocí níž doufá, že jeho hvězda v očích krále znovu zazáří. Jak víme z historie, nestalo se tak, Norfolk vytáhl silnou kartu, mladou Kateřinu Howard. Mám ráda beletrii, která mě přinutí hledat si v jiných zdrojích. Tak sem strávila večer studiem byzantské válečné taktiky a techniky.. kdy se k tomu jinak člověk dostane.

Pokud se ještě setkáme, Aristokrat a další knižní novinky (49. týden)

04.12.2022

Ocenění knihy (1)

2005 - CWA Dagger Awards (Historical Dagger)

Kniha Temný oheň v seznamech

v Právě čtených2x