Tam u Králového Hradce přehled

Tam u Králového Hradce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256661/mid_tam-u-kraloveho-hradce-ROk-256661.png 3 1 1

Texty a zčásti i nápěvy písniček, kterým daly vznik události války prusko-rakouské v roce 1866. Jsou dnes významným dokumentem reakce širokých vrstev lidu na jednu z nejvýznamnějších událostí doby. Uvádí je historická studie a doplňují obsáhlé poznámky ke každé z písní a stručný bibliografický přehled.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tam u Králového Hradce. Přihlašte se a napište ho.

Pablo70
05.11.2020 3 z 5

Dědeček mého kamaráda byl dragoun a o téhle vojně uměl řadu písniček, především těch sprostonárodních:
Když tu byla válka s Prusy/ děly se tu ty psí kusy/ člověku se to až hnusí/ když to vyprávěti musí./ Byl tu jeden Brandeburák/ ten měl metr dlouhej... atd.
Ale takovéhle písně tu nenajdete. Jen ty cenzurované, včetně té nejznámější o kanonýru Jabůrkovi:
Tam u Králového Hradce, lítaly tam koule prudce,
z kanónů a flitniček, do ubohých lidiček.
A u kanónu stál a pořád ládoval...
My, děti z pohraničí zpívaly "furt jen ládoval", samozřejmě.
Jinak v knize najdete předmluvu o válce 1866 a podnětné jsou i poznámky k písním. A z písní si můžete vybrat tu o místě z tehdejších bitev, která je vám nejbližší, pokud na toulkách krajem potkáváte pomníčky padlých z té hrozné vojny. Umí někdo ještě teď alespoň zazpívat tu o Jabůrkovi? V písních jsou mraky germanismů, jak jinak (kanonýr Jabůrek je feuerwerker, ale tak to tehdy chodilo).
Prusové vás polekali, obilí vám rozšlapali,
rozšlapali a pobrali, máslo a vejce sežrali.
(Tenkrát ještě totální války nebyly.)
A vy paní hospodyně, dejž Bůh ať vás to již mine,
aby jste se nedočkaly, vojnu v Čechách neviděly...
Jo, jo, kolik jich od té doby přišlo...

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Tam u Králového Hradce v seznamech

Václav Pletka