Svět zvířat VII – Obojživelníci, plazi přehled

Svět zvířat VII – Obojživelníci, plazi
https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97210/svet-zvirat-vii-obojzivelnici-plazy-97210.jpg 5 3 3

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svět zvířat VII – Obojživelníci, plazi. Přihlašte se a napište ho.

vojtamar
18.07.2022 5 z 5

Dodnes jedna z nejlepších knih o obojživelnících a plazech, které u nás vyšly. I když je součástí série primárně určené mladším čtenářům, již tehdy byly informace v ní cenné i pro vysokoškolské studenty, což ve značné míře platí doteď i přes pokročilý věk publikace (ostatně to lze říci o všech dílech Světa zvířat). Autor je naprostou špičkou české herpetologie a na textu je to znát. Vzpomínám si, že toto byla první kniha, v níž byly použity nové české názvy pro mnohé druhy obojživelníků a plazů - některé se sice neujaly, ale třeba takové pralesničky se uchytily a jsou platné dodnes. Snad jedinou výtku bych měl k ilustracím: chápu, že v rámci celé série bylo lepší použít malované obrázky (už jen kvůli autorským právům na fotografie, které by se k některým druhům živočichů sháněly krajně obtížně); rozumím i tomu, že se oslovilo více ilustrátorů, aby se publikace včas připravily. Nicméně to mělo za následek místy velkou nerovnováhu v kvalitě a celkovém vzezření ilustrací a zejména na tomto díle Světa zvířat je to vidět nejvíc (i vzhledem k počtu ilustrátorů). Když se pak člověk podívá na tabule od Pavla Procházky, kde málem čeká, že mu zvířata vyběhnou z knihy a rozutečou se po okolí, a následně otočí na stránku ztvárněnou Miladou Kudrnovou-Papežovou, nelze se ubránit jistému zklamání... I tak ale platí, že jde o jeden z vrcholů populárně-naučné herpetologické i obecně zoologické literatury u nás.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Svět zvířat VII – Obojživelníci, plazi v seznamech

Jiří Moravec