Svätý Vincent de Paul, misionár lásky přehled

Svätý Vincent de Paul, misionár lásky
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129433/svaty-vincent-de-paul-misionar-lasky-129433.jpg 4 3 3

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svätý Vincent de Paul, misionár lásky. Přihlašte se a napište ho.

Helena0405
20.10.2020 4 z 5

Misionár vo Francúzsku. Aj takýto názov by vystihoval obsah knihy. Alebo aj: Ako sa stať svätým (tak trochu) proti svojej vôli.
Je to od začiatku pútavý príbeh. Neuveriteľné, ako sa život a spoločnosť zmenila za takých 400 rokov. (Kým sa zo starozákonných krajov dostalo k nám kresťanstvo, trvalo to vyše 800 rokov - pre porovnanie).
Zaujímavé pre mňa bolo všetko: od rozprávania starého vojnového veterána malému chlapcovi, cez to, z čoho pozostávali raňajky sedliakov v južnom Francúzsku, nahliadnutie do stredovekého Paríža... Nechýba ani epizóda divokých dobrodružstiev v službách otrokárov v Afrike.
Tento svätý sa nenarodil ako výnimočné dieťa, ktoré už od malička spolu s mliekom salo životopisy svätých a modlilo sa celé dni. Ale ani naopak, okrem túžby po bohatstve a trochu aj po moci nemal obzvlášť silné hriešne sklony (ak môžeme veriť obrazu, ktorý spisovateľ - umelec vytvoril). Nebol závislý od neustáleho modlenia sa, ani sa spočiatku neoddal úplne iba nezištnej službe starým a chorým (žil na kráľovskom dvore a učil kráľových synov). Z môjho pohľadu taký zdravý stred. Práve preto je možno bežnému dobre zmýšľajúcemu človeku, aj neveriacemu, bližší alebo aspoň ľahšie pochopiteľný. Ku koncu života však už má črty "bežného" svätca.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Svätý Vincent de Paul, misionár lásky v seznamech