Svatý Michal přehled

Svatý Michal https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127566/bmid_svaty-michal-EZg-127566.jpg 3 19 19

Michal a Vilém byli rivalové odjakživa. Napřed sváděli zápas o lásku krásné Kateřiny - zvítězil Michal - a potom o to, jak se bude dál žít; to zase zvítězil Vilém, a ne snadno, protože rolníku Michalovi se do společného hospodaření vůbec nechtělo. A třebaže od té doby uplynulo hodně vody, Michal se osvědčil jako nápaditý a podnikavý předseda družstva a oba muži už léta stojí v čele obce, jejich rivalita trvá. Co takové soutěžení dokáže způsobit, když dva chtějí vlastně totéž, jenom si to každý z nich představuje trošičku jinak, poznáme v bujarých příhodách, v nichž Jan Kozák uvádí čtenáře do vsi Poříčí, do úrodného vinorodého kraje pod Vihorlatem počátkem 60. let. Třetí vydání.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Svatý Michal. Přihlašte se a napište ho.

Blue
05.03.2021 2 z 5

Svatý Michal není povedená kniha, plně dává za pravdu kritikům Jana Kozáka, kteří v něm vidí nejen autora prorežimního, ale také velmi průměrného. Nepříliš zajímavý příběh, z dnešního pohledu už dokonce bizarní (patrně už málokoho zaujme soupeření dvou komunistů o další směřování obce), měl patrně nějaké ambice, ale výsledek je velmi nevýrazný a dnes už osloví asi jen skalní příznivce. Mám pocit, vzhledem k tomu, co v knize zaznívá, že si sám autor uvědomoval, že píše dílo neživotné a skutečnost zkreslující.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

1972 - Státní cena za literaturu