Strom přehled

Strom https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520723/bmid_strom-woM-520723.jpg 3 1 1

Pätica mladých priateľov sa vyberie stráviť víkend v lesoch, kde dúfajú aspoň na niekoľko dní zabudnúť na svoje trápenia. Jeden z nich našiel v univerzitnej knižnici starý denník neznámeho mnícha, opisujúci, ako vysoko v horách našiel zvláštny strom, ktorý mu pomohol porozumieť prírode aj sebe samému. A tak sa vyberú tento strom hľadať. Na horách ich však prekvapí extrémne silná víchrica, ktorá ich vo chvíľach, kedy im pôjde o život, prinúti ukázať, čo v nich naozaj je a čo je pre nich skutočne dôležité.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Strom. Přihlašte se a napište ho.

Ahmose
20.09.2023 3 z 5

Na základe anotácie by sa mohlo zdať, že sa jedná o dobrodružný príbeh. Kniha má podľa mňa oveľa bližšie k filozofickému románu. Dej je slabší a v popredí sú myšlienky a úvahy postáv. Ako samotný autor uvádza v doslove, jedná sa o hĺbavú knihu. Toto je tretia kniha, ktorú som od autora prečítal a žiaľ musím priznať, že sa mi páčila najmenej. V deji vystupuje niekoľko mužských hlavných postáv a mal som veľký problém sa v nich orientovať. Síce sa výrazne líšili výzorom, ich myšlienky a povahy boli prakticky identické. Viackrát sa mi pri čítaní stalo, že som sa stratil a musel sa v texte vracať. Druhá vec, ktorá mi v knihe vadila, bol fakt, že ako celok to pôsobí značne vykonštruovane a teda neuveriteľne. V prostredí univerzity sa pohybujem denne a neviem si predstaviť, že by sa niekto medzi sebou rozprával tak, ako pätica protagonistov.
Strom však obsahuje aj kopu veľmi pekných myšlienok na zamyslenie. Dotýka sa tém ako medziľudské vzťahy, trauma, toxický vzťah s matkou, sebadôvera a dotýka sa trochu aj otázky náboženstva a ekológie. Ak hľadáte knihu na zamyslenie, ale zároveň sa nechcete pustiť do nejakého veľkého filozofického diela alebo nemáte zrovna chuť na veľké dejové zvraty, chcete sa nechať len tak unášať, kniha Strom by mohla byť tým, čo hľadáte.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Strom v seznamech

Ján Spišiak