Stratená armáda přehled

Stratená armáda
https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56272/bmid_stratena-armada-0CV-56272.jpg 4 12 12

Podkladom k románu Stratená armáda bola Xenofontova Anabáza, dokumentujúca putovanie desaťtisícového gréckeho žoldnierskeho vojska, ktoré sa postavilo perzskému veľkokráľovi Xerxesovi I. v štvrtom storočí pred naším letopočtom. Valerio Massimo Manfredi necháva prerozprávať veľkú epopeju Anabázy o neuveriteľnom pochode vojska pri návrate do vlasti z dnešného Iraku cez Arménsko až k Čiernemu moru jednej zo žien, ktoré sa pridali k výprave. Abira opúšťa zaprášenú dedinku Beth Qada, aby nasledovala Xenosa, bojovníka jazdy, ktorý sa jej jedného dňa zjavil ako mladý boh, s prísľubom lásky a dobrodružstva. To ona rozpráva o hrdinskom vojenskom ťažení, o titanskej sérii krutých bojov, o vyčerpávajúcich pochodoch po rozpálených púšťach a ľadových horách, o prudkých riavach a zasnežených tundrách: a pohľad cez jej nevinné, zaľúbené oči všetko stavia do odlišného svetla.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

L` armata perduta , 2007

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stratená armáda. Přihlašte se a napište ho.

PitoR
25.02.2023 4 z 5

„Som len jednoduché dievča, ale pamätaj, že ženy vidia a cítia aj to, čo nevidia a necítia muži.“

Môj prvý kontakt s Valeriom Massimom Manfredim dopadol na výbornú. Autor predostiera cestu gréckych žoldnierov, armádu nazvanú "Desaťtisíc", najatú perzským princom Kýrosom na zosadenie svojho brata z trónu. Tá, podvedená a zradená, dokázala slabinu vtedajšej veľmoci - Perzskej ríši - preto bola "odsúdená" na smrť. Jej strastiplnú cestu tam a späť vyrozpráva dievča, ktoré ich sprevádza. Valerio, sám profesor archeológie, čerpal z jedného z najznámejších diel gréckej literatúry - Anabázy od Aténčana Xenofona - a sám si túto cestu prešiel.

Je na neuverenie, čo tí ľudia dokázali a prežili. Niekto by možno čakal podrobnejšie vyrozprávanie mnohých bitiek, ktoré armáda "Desaťtisíc" musela prekonať, ale toto je aj o neuveriteľnej schopnosti prežiť za cenu hladu, chorôb, zimy...

martin_aston
19.02.2021 3 z 5

Príbeh armády desaťtisíc je jedným z najfascinujúcejších príbehov histórie, porovnateľný s bitkou 300 s Peržanmí, bitkou pri Salamíne, či Alexandrovým ťažením Áziou.
Žiaľ autor uchopil tému len priemerne. Ja ťažké uveriť, že nevzdelané dievča bude vedieť prerozprávať dej spôsobom, aký je v knihe, orientovať a vo vojenstve či politike. Zároveň, dej je viac menej popisný a celkovo kĺže po povrchu, chýba vykreslenie emócií postáv.
Z úžasnej témy mohol byť knižný mega-trhák. Žiaľ jej potenciál autor využil slabo.
Samotná Anabáza, ktorá slúžila ako podklad pre román, je zaujímavejšie čítanie.

Ninash
04.10.2017 4 z 5

Výborná kniha, ako väčšina od Valeria

Zatím zde není žádná související novinka.

Snívanie nič nestojí a je to trochu ako žiť nejaký celkom iný život - taký, aký by sme všetky chceli, a aký nemáme, ani nikdy mať nebudeme.

...vraj sú aj také ženy, ktoré prežívajú slasť pri tej veci s mužmi. Tú vec zvyknú ľudia volať láska, a zvyčajne sa nepritrafí pri manželovi, ktorého vám vyberie rodina, ale pri iných mužoch, ktorí sa vám páčia.

Netreba byť na to bohatá alebo vznešeného rodu, alebo vzdelaná, stačí len stretnúť muža, ktorý sa ti páči. A páči sa ti tak veľmi, že sa vôbec nehanbíš, ak sa máš pred ním vyzliecť a keď sa ťa dotýka, necítiš žiadny odpor... práve naopak. Aj ty túžiš po tom, po čom túži on, a jeho túžba sa spája s tvojou, aby uvoľnili obrovskú energiu, ktorá omamuje zmysly viac než víno a vyvoláva najsilnejšiu extázu - niečo, čo ťa na pár minút, niekedy len na pár okamihov, urobí podobnú nesmrteľným bohom a stojí za celé tie roky monotónneho a prázdneho života.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Stratená armáda v seznamech