Stepný král Lear přehled

Stepný král Lear https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232991/bmid_stepny-kral-lear-UnW-232991.jpg 5 2 2

První (a jediné samostatné) české vydání Turgeněvovy prózy o obru Martinu Petroviči Charlovovi, který se ještě za života neprozřetelně vzdá majetku ve prospěch svých dcer, Anny a Jevlampie, a jeho další osud se podobá příběhu Shakespearova krále Leara.

Literatura světová Novely
Vydáno: , Theodor Mourek

Степной король Лир , 1870

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Stepný král Lear. Přihlašte se a napište ho.

Carlita.cte
05.03.2017 5 z 5

Turgeněv v této povídce parafrázuje tradiční hru Williama Shakespeara Král Lear o otci, jež je zklamán svými dcerami, v něž doufá. Příběh je sice tradiční, přesto je v podání Turgeněva bytostně ruský. Je to díky psychologii postav a postaviček komíhajících se vedle hlavních hrdinů, jakož i vykreslení Charlova propadajícího typickým ruským výkyvům nálad. Sujet povídky vychází z příběhu šlechtice Stěpana Ivanoviče Jaryševa, který rozdal majetek dcerám, byl zeti vyhnán a uchýlil se k Turgeněvově matce. Zahynul pádem ze střechy domu, jíž se pokoušel zbořit.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Stepný král Lear v seznamech

v dalších seznamech2x