Starosta Casterbridgeský přehled

Starosta Casterbridgeský https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202924/mid_starosta-casterbridgesky-202924.jpg 4 137 137

Strhující příběh o vzestupu a pádu člověka pronásledovaného vlastní minulostí. Hrdina příběhu, mladý zemědělský dělník Michael Henchard, prodá v opilosti, za pouhých pět quineí, svou ženu a dítě. Později se díky své přičinlivosti, bystrosti a energii domůže vynikajícího postavení, ale minulost ho pronásleduje dál a donutí ho, aby svedl zápas nejen o postavení a veškerý majetek, ale i o přízeň svých blízkých. Jeho drsná hrdost nakonec zapříčiní jeho pád. Vyjádřena v poslední vůli hovoří za všechno: ,,Nechci, aby Elizabeth-Jane Fafraeová byla uvědomena o mé smrti nebo aby nosila smutek, abych byl pohřben do posvátné půdy, aby mi zvonili hranu, aby kdokoli viděl mou mrtvolu, aby někdo šel za mou rakví, aby na mém hrobě vysázel květiny, aby na mě kdokoli vzpomínal. To stvrzuji svým jménem. Michael Henchard".... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Gasset

The Mayor of Casterbridge , 1886

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Starosta Casterbridgeský. Přihlašte se a napište ho.

milito999
20.04.2023 5 z 5

Téměř žádný román viktoriánské doby nezačíná s tak silným příběhem - Michael Henchard se opije a prodá svou ženu a dítě neznámému námořníkovi. O 18 let později se jeho žena vrací a nachází ho jako vysoce postaveného starostu v Casterbridgi. Kniha plná postupně odkrývaných tajemství a když už se zdá, že je vše na dobré cestě, opět zasáhne osud a přichází tragédie za tragédií.

Hardyho největším tématem jeho románů je nešťastný osud a determinace hlavních postav od samého začátku příběhu. Hardy byl znám jako pesimista a mistr tragédií. Téměř žádný z jeho románů nekončí šťastným koncem (kromě Daleko od hlučícího davu a Pod listnatým stromem).

Arev122
20.10.2022 5 z 5

Nádherné čtení, kde je popsán fiktivní život maloměsta, malebné krajiny a měnící se charakery lidí.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Čtivé, doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Starosta Casterbridgeský v seznamech

v Právě čtených1x