Slovo ze srdce jejich... aneb Nedělní kázání v pobělohorských bohemikálních postilách a tradiční perikopní systém přehled

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455325/bmid_slovo-ze-srdce-jejich-aneb-nedelni--tzz-455325.jpg 4 1 1

Je až s podivem, jak malou pozornost dosud věnovali literární historici (a to nejen v Čechách) tradičnímu perikopnímu systému. Přitom evangelijní čtení na jednotlivé neděle a svátky přímo či nepřímo ovlivňovala tematiku většiny kázání. Právě na vazbách mezi danou perikopou a obsahem nedělních promluv je založen tematický katalog bohemikálních pobělohorských kázání, který vznikl na základě excerpce osmnácti nedělních postil z let 1618–1763. Ke katalogu je připojen tematický rejstřík a několik vstupních kapitol, ve kterých je pozornost věnována specifikům barokní homiletiky, jednotlivým autorům tištěných postil a jejich literární tvorbě. Stranou výkladu nezůstaly ani otázky spjaté s problematikou dobových kazatelen, s pojetím nedělí v raném novověku mezi laiky i duchovními, problematika vlivů Bible a dalších autorit na vznik duchovních promluv či otázky jazykových a řečnických figur.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slovo ze srdce jejich... aneb Nedělní kázání v pobělohorských bohemikálních postilách a tradiční perikopní systém. Přihlašte se a napište ho.

Sandik
06.12.2020 4 z 5

Skvělá kniha, které lze vytknout pouze drobnosti. Za prvé mi vadilo občasné a naprosto zbytečné navážení se do Tomáše Halíka. I kdyby měl Miloš Sládek pravdu, tak podobnými útoky pomocí citací v poznámkách pod čarou ji fakt nedoloží. A za druhé bych očekával i nějaké informace o "tradičním perikopním systému" jako takovém, když už je zmíněn v podtitulu. Stačilo by suché konstatování, kdy se vytvořil, jak se v průběhu času měnil, zda něco podobného mají i protestanti či pravoslavní a samozřejmě by nebylo špatné otisknout asi kompletní seznam čtení na celý rok. Zabralo by to pár stránek navíc a rozhodně by to knihu obohatilo... Celkový dojem: 85%

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Slovo ze srdce jejich... aneb Nedělní kázání v pobělohorských bohemikálních postilách a tradiční perikopní systém v seznamech