Rváč a jiné povídky přehled

Rváč a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64948/rvac-a-jine-povidky-N8G-64948.jpg 4 9 9

Výbor různorodých (14) Arbesových povídek. Povídky vybrali Karel Gruber a dr. Alena Vaňková, ta je autorkou doslovu, ediční poznámky a vysvětlivek. Výbor představuje autora proslulých romanet a sociálních románů i jako mistra drobných próz - črt a povídek a jako vynikajícího novelistu. Prózy představují zhruba čtyři oblasti jeho uměleckého a společenského zájmu, a to problematiku sociální (Rváč, Lilie v úpalu slunečním, Sladký hřích, Zbožný Tomáš, Metař, Rek, jakých málo, neboli pracuj!), tematiku revolučního roku 1848 (první Marseillaisa z českých plic, Krvavý týden svatodušní v Praze, Horo Bílá - horo kletá! Omlazující krev), svět umělců (Divadelní mušky a medáci, Narcis, Příšerné spřežení) a rodnou Prahu (Svatoprokopská pouť).... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rváč a jiné povídky. Přihlašte se a napište ho.

tomasblazek
13.04.2021 5 z 5

Zápisky čtenáře. :: :: :: Soubor deseti povídek Rváč od Jakuba Arbesa (vydáno v sebraných spisech v roce 1944) představuje pěkný průřez jeho tvorbou z let 1890 až 1900. Rozptylem motivů a použitých prostředí je ta knížka široce rozevřena, takřka vždy však hraje klíčovou úlou - jak je u Arbesa typické - motiv osudové nebo velmi fantastické až neuvěřitelné náhody či zvratu, který převrací životy lidí naruby, ať v dobrém nebo špatném slova smyslu. Protože Arbesova díla obecně stojí často nejen na sugestivním líčení, ale stejně tak na velmi silné pointě, nelze z děje mnoho prozrazovat. Snad s jedinou výjimkou mírně slabší žvatlavé "hermannovské" hříčky Hospodyňka jsou to velmi dobré práce. - - Titulní Rváč je drsná sociální story o netuctovém lidském typu životního ztroskotance, ovšem opět po arbesovsku vykontrastovaná. - - Mezi první a třetím zazvoněním - to je vlastně nečekaný horror z nádraží. - - Odveta - venkovská tragická balada na deset stran. Malinko křečovitá. - - Připij si, bratříčku! - Jako výše, jen bez té křeče. To by byl film podle těch padesáti stran! - - Honba na přítele - psychologické detektivní mikrodrama s krimizápletkou, které se snad muselo opravdu stát, jak je absurdním a jemně humorným příběhem - v dobrém smyslu slova - jednoho divného trapasu. Samovrah - totéž. To psal život. (Dobře to dopadne, nebojte.) - - O první kavalkádě - tady se Arbes poněkud výrazným slátáním svých nepravděpodobností lidských setkání dopustil příběhu až brakového, ale vše odpuštěno. - - Tys mne srazila! Selanka, přervaná autorem surově, jak struna klavíru, když partutura předepisuje sforzando. - - Vedle Rváče druhým vrcholem souboru je závěrečná Moderní Magdaléna - to je asi právě ta obskurní poloha, v níž zatím já mám Arbesa nejraději - zde tedy krátká obdoba romaneta, napínavý a pochmurný příběh, kde se vyskytuje domnělé strašidlo, podivínští obyvatelé opuštěné hájenky, vyjící psi, a - samozřejmě - ve finálním okamžiku nečekané setkání, kterým všechny události dostávají jiný charakter a tajuplné jevy jsou vysvětleny a - doslova - prosvětleny. - Hutné, přístupné. Čtěte.

jprst
06.04.2020 4 z 5

Dobře volený výběr povídek autora, jehož tvorba v současnosti, bohužel, už nepatří mezi ty čtenáři příliš vyhledávané.

Roman04
02.04.2013 4 z 5

Zajímavý a pestrý výběr Arbesových povídek.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Rváč a jiné povídky v seznamech