Ruslan a Ludmila přehled

Ruslan a Ludmila
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242818/mid_ruslan-a-ludmila-xUH-242818.jpg 4 36 36

Poéma dvacetiletého autora, která jej rázem postavila do čela mladé ruské poezie, zpodobuje námět z bájného ruského středověku, příběh lásky bohatýra Ruslana a dcery knížete Vladimíra, krásné Ludmily, i dobrodružné osudyžárlivých soků. Autor, který tento příběh interpretuje jako umělou pohádku pro dospělé, provázenou autorskými vsuvkami a mytologickými příměry, vytváří zde v podstatě dílo protiromantické (Bělinskij), v němž se proti vnitřně rozeklanému pocitu světa romantiky oslavuje životní plnost, pramenící z opojení pozemskou láskou a světskými rozkošemi. MDT Link882-13... celý text

Poezie
Vydáno: , Odeon

Руслан и Людмила (Ruslan i Ljudmila) , 1820

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ruslan a Ludmila. Přihlašte se a napište ho.

Alethea_k
28.06.2023 4 z 5

Při zpětném pohledu je to pro mne jedna z nejlepších Puškinových poém.

Hanka_Bohmova
03.05.2023 4 z 5

Pohádkový příběh mě úplně neoslovil, ale verše stály za to. A věnování! Člověk by čekal, že na začátku takového díla bude něco o národním pokladu nebo moudrosti předků, a zatím by pan Puškin rád vzbudil u děvčat "trochu zájmu o autora" :o))

meluzena
07.03.2021 5 z 5

Taková moderní pohádka ve verších. A tak moc ruská! Myslím, že má vše, co má dobrá ruská pohádka mít. Též překlad Hany Vrbové se povedl.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Ruslan a Ludmila v seznamech