Rudo přehled

Rudo https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414727/bmid_rudo-fix-414727.jpg 4 163 163

RUDO je komiksová postava nápadne pripomínajúca spisovateľa a dramaturga Daniela Majlinga. V slovenčine vychádza prvýkrát, a to v kompletnom vydaní. Z 15 komiksových poviedok plnýchirónie i sebairónie, cynizmu, literárnych a spoločenských narážok vyviera najmä kvalitný, miestami až čierny humor. RUDO sa nevyhýba ani veľkým filozofickým otázkam, o čom svedčia názvy kapitol ako: O zmysle života, Evolučná výhoda, Pravda o Ježišovi Kristovi, Nepríjemnosť na štyri: Smrť. Ale odpovede na základné otázky o (ne)zmysle života, vesmíru a vôbec podáva s originálnou ľahkosťou.... celý text

Humor Komiksy Literatura slovenská
Vydáno: , OZ Brak

Rudo , 2015

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rudo. Přihlašte se a napište ho.

Recidivista
20.08.2023 4 z 5

Moje prvé stretnutie s Majlingom dopadlo vcelku dobre. Prvá tretina knihy bola fakt výborná, aj keď som mal občas chuť zakričať: Rudo, človeče, prejav trochu súcitu! No, ale potom by to už nebola taká sranda. Zhruba od epizódy s bradavkami a neskôr s Ježišom, moje výbuchy smiechu postupne ustávali a ku koncu to bolo už iba občasné uchechtnutie. Neviem, možno sa mi len časom zunovala X-tá variácia vtipu o tom, že s Rudom môže žena stráviť noc, iba keď pri ňom zaspí od nudy.

Mám rád cynický humor plný sarkazmu a absurdnosti a v miestach, keď to bolo ako-tak vyvážené, tak to na mňa aj fungovalo. Časti knihy, kde sa to preklápalo viac na stranu absurdna, ma až tak nebavili. Treba uznať, že táto kniha je veľmi originálna, neviem, kde na tie nápady autor chodil, ale dokonca aj otrepané vtipy a frázy, boli zapracované veľmi originálne.

Jedná sa o komiks, tak pridám aj pár slov ku výtvarnej stránke. Kresba nie je tým, čo by tento komiks ťahalo na vyššiu úroveň, ale to človek zistí už pri zbežnom prelistovaní pred kúpou. Aj tu sa však dajú nájsť veci, z ktorých sa je možné potešiť - za pozornosť stoja napríklad výrazy postáv pri doznievaní vtipov a Rudov punchable face, čo budem považovať za autorský zámer, keďže Majling je typ človeka, ktorý si zo seba dokáže urobiť srandu.

8/10

Starmoon
27.05.2023 3 z 5

Quentin Tarantino a Woody Allen v jednom; to je Daniel Majling (dokonca nielen obsahovo, ale trochu aj výzorovo ;)) a to je aj jeho Rudo. Po Zóne a najmä Ruzkej klasike som však mala asi príliš veľké očakávania, ktoré Rudo nenaplnil. Alebo som možno už príliš "premajlingovaná" a toto dielo by som ocenila s väčším odstupom či v inom období/rozpoložení.

tomexx
14.11.2021 5 z 5

"Bůh má rád paradoxy. Vezmi si například takovou cibuli. Už Ovidius o ní píše, že je to afrodiziakum. Bůh tedy stvořil něco, co v tobě zvětšuje touhu po ženě, ale zároveň od tebe ženu odpuzuje."

Brilantné. Drsné. Vtipné. Černočierne. Nekorektné. Bezútešné. Ľudské.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

2015 - Cena Muriel (Nejlepší překladový komiks)

Kniha Rudo v seznamech

v dalších seznamech1x