Římské elegie přehled

Římské elegie https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48043/rimske-elegie-48043.jpg 5 12 12

Cyklus dvanácti básní Římské elegie, vydaný v roce 1982 v New Yorku patří svou sevřeností, výrazovou ukázněností, originalitou obrazného vidění i mistrovskou prací s tónickým veršem a s rýmy k vrcholům Brodského básnické tvorby. Josif Brodskij neboli Joseph Brodsky (24. 5. 1940 - 28. 1. 1996), ruský básník, překladatel a esejista a americký občan, patří k těm umělcům, pro které se nucená emigrace stala pravým dobrodiním: nejen proto, že mu dopomohla ke světové proslulosti a k Nobelově ceně za literaturu (v roce 1987), ale především proto, že díky ní se mu podařilo dosáhnout jedinečné syntézy jen vzácně slučitelných prvků - vysoce formálně vytříbené ruské básnické kultury a hodnotově vyzrálého anglosaského ducha, obojí vnímané prizmatem židovské senzibility. ... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Římské elegie. Přihlašte se a napište ho.

puml
04.11.2022 5 z 5

Moc jsem se nechytal, ale bylo to příjemné počtení se spoustou neotřelých přirovnání a obrazů jak od starých italských mistrů. Závěrečná báseň je asi nejpůsobivější, takový elegický epilog, který ve své zhuštěnosti působí jako svým způsobem resumé těch básní předchozích. Doporučuji.

palka452
28.05.2020 5 z 5

Slyšela jsem jako pásmo velmi působivé..

lentolog
07.01.2020 5 z 5

Výborné básne!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Římské elegie v seznamech

Josif Brodskij